Csipogás, trillázás, morgás, üvöltés, károgás. Az állatok sokféleképpen társalognak, de az emberiség csak a felszínét kapargatja annak, hogyan kommunikálnak egymással és az élővilág többi részével.
Most viszont úgy tűnik, végre kezünkben a kulcs: kutatók mesterséges intelligencia (AI) segítségével dekódolni próbálják az állati kommunikáció rejtett világát
- adta hírül a gizmodo.com.
Az egyik kutatás, a Project CETI az ámbráscetek világába enged betekintést: több mint 8 ezer bálnahang alapján AI-val keresnek mintákat, mintha csak egy zenei nyelvet próbálnának értelmezni.
Az Earth Species Project (ESP) még ambiciózusabb: univerzális fordító AI-t fejleszt, mely madarak, rovarok és háziállatok „beszédén" is dolgozik.
A BEANS nevű nyílt forráskódú benchmark az állati hangok felismerésének pontosságát méri, míg a NatureLM képes lehet azonosítani a fajokat, életkort és akár az érzelmeket is.
A Google DolphinGemma modellje egy mobiltelefonon is futtatható delfinhangelemző. A rendszer akár delfinszerű hangot is képes generálni, potenciálisan megalapozva a fajok közötti jövőbeni párbeszédet.
Az ISPA egyfajta fonetikai ábécé létrehozásával próbálja a hangokat közös nyelvi rendszerbe illeszteni.
A Coller Dolittle Challenge célja pedig egyenesen az, hogy ne csak dekódolják az állati kommunikációt, hanem valódi párbeszédre is lehetőséget teremtsenek.
Ahogy a tudósok egyre jobban feltárják az állatok komplex kommunikációs rendszereit, egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy megértsék, mit mondanak a teremtmények – és talán még azt is, hogyan válaszoljanak. Ez azonban etikai kérdéseket is felvet: egyes szakértők aggályokat fogalmaznak meg azzal kapcsolatban, hogy vajon egyáltalán meg kellene-e próbálnunk kommunikálni az állatokkal.