Egy ilyen embargó "masszív negatív hatással lenne a német gazdaságra és a fogyasztókra is" – jelentette ki Kerstin Andreae, a BDEW (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft) igazgatója kedden Berlinben, írja az MTI az APA és a dpa hírügynökségekre hivatkozva.

"Minden intézkedést mérlegelni kell, hogy nem vezet-e elfogadhatatlan torzulásokhoz. A dolgok jelenlegi állása szerint csak részben tudnánk helyettesíteni az orosz import földgázt. Az olyan alternatívák, mint a cseppfolyósított földgáz, segíthetnek ugyan pótolni a kieső mennyiségeket, más alternatív energiahordozók viszont, mint például a biogáz, csak korlátozottan állnak rendelkezésre - véli az igazgató.

Andreae szerint a gázellátás biztosítva van a mostani fűtési szezonra még az import leállítása esetén is. Az import leállítása ugyanakkor óriási kihívások elé állítaná az energiaágazatot és az ipart egyaránt. „Az energiaipar gőzerővel dolgozik a diverzifikáción és az energiamegtakarításon, és minden lehetőséget megvizsgál az oroszországi gázszállítások esetleges kiváltására. Európában és Németországban vannak tartalékmechanizmusaink, amelyeket szűkös ellátási helyzetben életbe lehet léptetni" - mondta a szakember. Mindenesetre a lakossági felhasználók és egyes intézmények, mint például a kórházak, kiemelt jogi védelem alatt állnak ilyen esetben.

"Az iparral kötött szerződéses leállási megállapodások vagy más energiaforrásokra való átállás szintén csökkentené a gáz iránti keresletet. Az is világos azonban, hogy a gázszállítások leállítása erősen befolyásolná a beszerzési, és így a végfelhasználói árakat is" – jelezte az MTI szerint a BDEW igazgatója.

Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.