Illegális és veszélyes az internetes gyógyszer-kereskedelem
Magyarországon - és Európában is - csak egy-két százalék körül van az internetes gyógyszer-kereskedelem piaci részesedése, a medicinák ilyesfajta beszerzése veszélyes és általában illegális. Az ENSZ tavaly felhívásban kérte ezen online-kereskedés betiltását.
NAPI Gazdaság cikke.
Az utóbbi években egyre gyakrabban kap az ember olyan e-mailt, amely a patikai árhoz képest rendkívül olcsón kínál különböző gyógyszereket. Általában potencianövelő medicinákat, illetve antidepresszánsokat kínálnak, de lehet találkozni vérnyomáscsökkentővel, antibiotikummal, tehát elsősorban receptre kapaható készítményekkel. Magyarországon az internetes gyógyszer-kereskedelem illegális, csakúgy mint a legtöbb európai országban, ezért az öreg kontinensen csupán 1-2 százalékos ezen tevékenység piaci részesedése. Világszinten ugyanakkor évente több milliárd tablettát adnak el a világhálón keresztül. Perszer mindez lehet legális is – azon országokban ahol ezt engedélyezték – az úgynevezett online-patikákon keresztül, ám azok általában csak vény nélkül kapható medicinákat árulhatnak. Svájcban például csak a megrendelés történhet az interneten keresztül, a készítményt azonban személyesen, patikában lehet átvenni.
A legnagyobb veszélyt az e-mailen kommunikáló ismeretlen cégek rendkívül olcsó ajánlatai jelentik. Ezen tevékenység illegális és ellenőrizhetetlen. Nem ritka, hogy a készítmény hamisított, s nem tartalmazza a szükséges hatóanyagot vagy az összetevők toxikusak – mondta a NAPI Gazdaságnak Hávelné Szatmári Katalin a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Hozzátette: különösen nagy veszélyt jelenthet, ha s készítményt az orvos megkerülésével szedi valaki. A potencianövelők vénykötelesek, mivel szedésük veszélyes lehet az ér- és szívrendszeri betegségben szenvedőkre. Az Egyesült Államokban az elmúlt időszakban több haláleset történt, ezért az illetékes hatóság (FDA) milliós nagyságrendű bírságokat rótt ki az illegális kereskedőkre. Az amerikai kontinensen akkor indult növekedésnek az internetes gyógyszer-értékesítés, amikor Kanadában jelentősen olcsóbbak lettek a medicinák, mint az USA-ban. A visszaélések és sok haláleset miatt az ENSZ tavaly felhívásban kérte az országokat, hogy általánosan tiltsák be a receptre kapható patikaszerek internetes kereskedelmét.
Mint azt Hávelné elmondta, Magyarországon a jelenség nem jellemző, az ilyen ajánlatok egyenlőre csak külföldi szerverekről érkeznek, éppen ezért nem lehet ellenük védekezni. Ráadásul az ellenőrzésben több hatóságnak kéne együttműködnie. A szakmai szervezetek – Országos Gyógyszerészeti Intézet, ÁNTSZ – ugyanis csak a patikák működéséért felelősek. A kamara az említettek miatt aggályosnak tartja azon kezdeményezéseket, amelyek engedélyeznék az online patikák működését.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.