Miközben a kisebb cégek esetében szinte mindenki - köztük a felügyelet - a devizahitel kockázataira figyelmeztet, a bankok sorra lépnek a piacra ilyen speciális konstrukcióval.
A devizahitelek utóbbi időben tapasztalt felfutását nemcsak a magánszemélyek, hanem a kisebb (természetes fedezettel, vagyis devizabevételekkel, nem rendelkező) vállalkozások esetében is többen kifogásolták. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a jegybank is sokszor hangot adott már ezzel kapcsolatos aggályainak. A bankok ennek ellenére sorra dolgozzák ki újabb és újabb devizás konstrukcióikat. A dolog vélhetően nem független attól, hogy a nyáron – hosszabb idő óta először – két egymást követő hónapban mérséklődött a vállalati hitelállományon belül a devizakölcsönök aránya. Az állomány egészét persze még mindig egyértelműen a nagyvállalatok hitelszokása határozza meg.
A legújabb ajánlatok között szerepel a Volksbank Optimum elnevezésű hitelterméke, amely ma már euróban és svájci frankban igényelhető. Ezt a konstrukciót egyéni vállalkozók, mikro-, kis- vagy középvállalkozások részére beruházások, forgóeszközök finanszírozásához vagy akár korábbi, magas kamatú hitelek kiváltásához kínálják (a forinthitelek visszaszorulása részben biztosan ilyen, a bankok által is szorgalmazott, „átváltásoknak” köszönhető). A bank által alkalmazott kamat az irányadó pénzpiaci kamatokhoz képest 5 százalékpontos felárat tartalmaz (ez svájci frank esetében most évi 5,81 százalékot jelent), az egyszeri kezelési díj pedig összegtől és futamidőtől függően 3,3-3,5 százalék. A kamatot a Volksbank ennél a megoldásnál fél évre rögzíti (hathavi a periódus). A futamidő az ötmillió forint összeg alatti kölcsönök esetében három, e fölött pedig öt év.
Tovább részletek a keddi NAPI Gazdaságban.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.