A kormányfő szerint Magyarországnak van egy saját külön bejáratú válsága is: a tíz éve halogatott reformok hiánya - márpedig mindez gyorsan erodálta a gazdaság versenyképességét. A fő tennivalónak pedig a foglalkoztatás érdemi, jelentős és fenntartható növelését nevezte meg, míg a második helyen az egyensúlyra és a növekedésre kell koncentrálni.

Ehhez hasonlóan Simor András, az MNB elnöke úgy fogalmazott: a válság egyik tanulsága, hogy az ország tartós növekedését jobban kell építeni a belső forrásokra, miközben a világon a nemzetközi tőke áramlása is fontos tényező. Egy másik tanulság, hogy nem lehet még egyszer elkövetni azokat a költségvetési hibákat, amelyeket elkövettünk, az államháztartásban tartós egyensúlyt kell kialakítani.

Az utóbbi hónapokban a Magyarországgal kapcsolatos kockázati megítélés tartotta vissza az MNB monetáris tanácsát attól, hogy kamatot csökkentsen, az inflációs kilátások erre lehetőséget adtak volna - jelentette ki Simor, aki szerint féltették az ország pénzügyi stabilitását és finanszírozhatóságát.

A jövőbeni kamatpolitikát pedig az határozza meg, hogy a magyar államadósság több mint kétszerese a környező országokénak, akárcsak a külső adósságállomány, s hosszabb időnek, talán egy évtizednek kell eltelnie, hogy a magyar adatok a környező országokhoz képest versenyképesek legyenek.

Ki kell törni a növekedés és az államháztartási hiány ördögi köréből - mondta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, volt pénzügyminiszter, aki szerint ehhez többek közt adócsökkentésre és a hitelesség visszaállítására van szükség. Nincs felzárkózás, nincs tartós növekedés, ha a költségvetési újraelosztás a mai több mint 50 százalékról nem csökken 45 százalék alá.

Az euró nem mentsvár, hanem érdem, és a magyar gazdaság helyzetét tekintve nem lenne szerencsés, ha a következő néhány hónapban új céldátumot tűzne ki a kormány, ez majd a következő kabinet feladata lesz, a konvergenciapálya kijelölésével együtt - fogalmazott Varga.

A politikus a következő kabinet fő tennivalói közé a költségvetési kiadások kontrollját, a beruházáspárti állami politikát, a jelentős adócsökkentést, a munka világa felé orientáló ösztönzést, a munkahelyteremtést, a hitelesség visszaállítását, valamint az euródátum kitűzését sorolta.