Az eddigi előrejelzésükben szereplő 4,25 százalék helyett most már 3,75 százalékos MNB-kamatmélypontot várnak a jelenlegi monetáris enyhítési ciklus végére - tette közzé a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének szakelemzői. A magyar gazdaság legutóbbi aktivitási jelzőszámai továbbra is recessziós tartományban vannak, és nincs jele keresleti nyomásnak.

Mindemellett a magyar befektetési eszközök kockázati felárai is folyamatosan csökkennek: a forint erősödik az euróval szemben, a CDS-árfolyamok is esnek, a tízéves állampapír hozama pedig 5 százalék alatti mélységi rekordra süllyedt a március végén mért 6,5 százalékról. A nyersanyagárak gyengesége és a további közműdíj-csökkentések terve pedig a belátható monetáris távlatban várhatóan alacsonyan tartja az inflációt - sorolták MNB-kamatelőrejelzésük felülvizsgálatát indokolva a UBS londoni elemzői.

A City elemzői közösségében mindazonáltal megoszlanak a vélemények arról, hogy milyen kamatszinten állhat meg az MNB monetáris enyhítési ciklusa.

Vannak, akik még alacsonyabb kamatszintet várnak

A UBS előrejelzésében szereplőnél is alacsonyabb kamatmélypontra számítanak a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai. A cég jelenlegi várakozása az, hogy a magyar jegybank a 3,50 százalékos alapkamat eléréséig nem állítja le a monetáris enyhítést; a Barclays elemzői szeptemberre várják ezt az MNB-kamatszintet.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató befektetési részlegének jelenlegi alapeseti prognózisában ugyanakkor 4,00 százalékig csökkenő MNB-kamat szerepel. A ház várakozása szerint a magyar jegybank ezt a kamatszintet július végére éri el. Megvan azonban az esély arra, hogy az MNB később még tovább csökkenti alapkamatát, ha a forint addig nem gyengül túlzott mértékben. A JP Morgan legutóbbi helyzetértékelése szerint az MNB enyhítési ciklusának egyetlen korlátja az, hogy a magyar jegybank valószínűsíthetően nem akarja negatív tartományba vinni a reálkamatot. Ennek alapján az MNB-alapkamat lehetséges legalsó szintje jelenleg 3,50 százalék körül látszik.