Többet használják a telefont a nők, ráadásul közösségben is

Többet használják a telefont a nők, ráadásul közösségben is

A digitális világ folyamatosan növekvő jelenléte radikálisan átalakítja mindennapi életünket. A Slone (Slow Zone) felmérése szerint a többség (44 százalék) képernyőideje napi három-négy óra, de van, aki tíz óránál is többet használja a telefonját.

Töltse le az Economx appot!

Szorongás, letörtség, zavartság, körömrágás, zaklatottság, fejfájás, váltakozó gondolatok – ezek a digitális túlterheltség leggyakoribb tünetei, amelyek egyébként nagyon hasonlóak a hagyományos stresszreakciókhoz. Ebben a lelkiállapotban ráadásul semmi máshoz nincs kedvünk, mint továbbgörgetni az internet bugyraiban feloldás, vidámság vagy épp szórakozás után kutatva.

A válaszadók 44,4 százalékának napi 3-4 óra a képernyőideje, 36,1 százalékuk 5-6 órát is használja a telefonját. Egytizedük ráadásul több mint 7 órát telefonozik saját bevallása szerint – derül ki a Slone (Slow Zone) kutatásából.

A felmérésből kiderült: a nők és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők képernyőideje magasabb, mint a férfiaké és az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkező válaszadóké.

Egy-egy olyan eset, amikor csak rápillantunk a telefonunkra, ártalmatlannak tűnhet, ugyanakkor egy gyors átkattintás akár fél óra elvesztegetett időt is jelenthet, mire ismét koncentrálni tudunk egy feladatra.

Nem tudunk dönteni

Az internetes – legtöbbször (audio)vizuális – tartalmak ráadásul annyi információt zúdítanak ránk, hogy az felér több személyes találkozás élményével. Agyunknak ki kell szűrnie, mérlegelnie kell melyik információ fontos az egyre növekvő figyelemfelkeltő tartalomsokaságból.

„Ez a folyamatos készenléti állapot, a 10-15 megnyitott böngészőfül és a figyelem folyamatos váltása előbb-utóbb stresszhez, fáradtsághoz, szorongáshoz vezet”

– emlékeztetnek a szervezők.

Legnehezebben akkor tudunk „ellenállni” a telefon használatának, amikor elmegyünk valahova (83 százalék), otthon könnyebb dolgunk van (13 százalék). A Slone felmérése rámutatott, a férfiak inkább saját lakásukban, míg a nők idegen környezetben bírják ki, hogy ne használják a digitális eszközeiket.

Érdemes kicsit eldobni a telefont

Az online világ folyamatosan növekvő jelenléte radikálisan átalakítja mindennapi életünket. Az állandó információáradat és a folyamatos képernyőhasználat digitális túlingerléshez, információs stresszhez és a kognitív túlterheléshez vezet.

  • A Slone kutatása szerint az olvasás, séta, edzés, futás, főzés, evés, zenehallgatás, otthon töltött idő, valamint a baráti-családi beszélgetések segítenek leginkább abban, hogy fellépjenek az információs túlterhelés ellen.
  • Jó gyakorlat lehet a „digitális detox” is, amelynek köszönhetően újra felfedezhetjük a való világban történő interakciók jelentőségét. A kütyümentes zónák kialakítása az otthonunkban és munkahelyünkön, valamint a rendszeres testmozgás és a meditáció javítja a koncentrációt, csökkenti a stresszt, és növeli a produktivitást.

Október 12-én a Turbinában egy egész délutánt szentelhetünk annak, hogy visszataláljunk a belső tempónkhoz és megtanuljunk lelassulni a pörgős belvárosban is. A Slone (Slow Zone) eseménye segít kiszakadni a mindennapok rohanásából, és egyensúlyt teremteni a tudatos jelenlét és az aktív időtöltés között. A részletekről a We Love Budapest programajánlójában olvashat.

Slone projekt és esemény sajtópartnere az Indamedia.

Kövesse az Economx.hu-t!

Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!

Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel

Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!

Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!

Ha ma mennél tankolni, akkor van egy rossz hírünk

Drágult a benzin és a gázolaj is.
Sokkoló számok: így tépte szét a háború és az infláció Európát

Sokkoló számok: így tépte szét a háború és az infláció Európát

Miközben az energia- és élelmiszerárak az egekbe szöktek, az EU továbbra is súlyos terheket cipel.

Budapest hazaküldi az éjjeli pillangókat és lekapcsolja utánuk a piroslámpát

Újabb lépéssel ösztönöz a kormány az állampapír-vásárlásra - De mi állhat a döntés mögött?

Újabb lépéssel ösztönöz a kormány az állampapír-vásárlásra - De mi állhat a döntés mögött?

A kötvénykereslet mesterséges növelése jól jön a költségvetésnek, hiszen az államadósság finanszírozását olcsóbbá teheti, azáltal hogy a plusz kereslet a piaci hozamok csökkenését idézi majd elő. Megnéztük, mi áll a döntés mögött.

Gumicsontot rágtak a kormányinfón, közben a pénzözön elúszni látszik

Milyen bankot venne már megint az OTP?

Milyen bankot venne már megint az OTP?

Hatszáz millió eurós tőkéjű máltai bank került állítólag a pénzintézet célkeresztjébe. Az értékesítési folyamat még nagyon az elején tart, az viszont biztos, az HSBC Malta megvétele illeszkedne az OTP terjeszkedési stratégiájába.

Teljesen kiszállhat az állam az MBH Bankból

Jegybanki prognózis: magasabb inflációs pálya, módosított növekedési várakozás

Jegybanki prognózis: magasabb inflációs pálya, módosított növekedési várakozás

Februárban 5,6 százalékon tetőzött az infláció, várhatóan a márciusi ennél kisebb lesz.

Szép summát zsebelhet be a Mol a horvátoktól

Orbán Viktorék hittek benne, de csak bukdácsol az ipar reménysége

Orbán Viktorék hittek benne, de csak bukdácsol az ipar reménysége

Az akkumulátorgyártás jelentős visszaesése különösen figyelemre méltó, tekintve, hogy a kormány stratégiai ágazatként tekint a területre.

Blogok

Ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket!

Többet használják a telefont a nők, ráadásul közösségben is

A digitális világ folyamatosan növekvő jelenléte radikálisan átalakítja mindennapi életünket. A Slone (Slow Zone) felmérése szerint a többség (44 százalék) képernyőideje napi...

A NAPI Online nem vállal felelőséget a cikküldő "Megjegyzés" mezőjébe írt tartalomért és kijelenti, hogy a cikküldő kizárólag látogatóink kezdeményezésére küld leveleket. Tájékoztatásul közöljük, hogy a cikküldő minden elküldött levélben megjeleníti a küldést kezdeményező látogató IP címét.

Copyright 2001-2025 www.napi.hu Online Kft. Minden jog fenntartva.