Lombosi Gábor, a Magyar Szállodaszövetség titkára tegnap ért haza Berlinből, egy szakmai konferenciáról. A német fővárosban 200 ezer ember tüntetett az ottani egészségügyi reform ellen. „Egy békés tüntetéssel együtt lehet élni. Budapest utcáin viszont az erőszak tombol, ami súlyos következményekkel járhat az idegenforgalomra nézve" - mondja Lombosi Gábor.


A szakember becslése szerint a nemzetközi médiában gyakran háborús állapotként ábrázolt szeptemberi események eddig 200 millió forint árbevétel kiesést okoztak a fővárosi szállodáknak.

Elsősorban a felső kategóriás szegmens szenvedett érzékeny veszteségeket. A Magyar Szállodaszövetség tagszállodáihoz a tegnapi zavargások miatt eddig egy-két foglalás lemondás érkezett. A fő probléma azonban nem a foglalások lemondása, hanem Budapest, mint desztináció elkerülése, illetve az országról kialakult negatív kép - mondja Lombosi Gábor.


Molnár Gabriella, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke szerint, ha tartóssá válnak a zavargások, az beláthatatlan következményekkel járna nemcsak a turisztikai ágazatra, hanem a Magyarországról alkotott képre is. „Az utasok fő szempontja a biztonság. Ha Budapestet zűrös helyként fogják elkönyvelni, hosszú távon nagyon nehéz lesz megváltoztatni ezt a képet" - mondja Molnár.


A szeptemberi zavargások óta egyre sűrűbben érdeklődnek a külföldi partnerek a Magyar Utazási Irodák Szövetségétől, hogy küldhetnek-e utasokat Budapestre. Közvetlenül október 23-a előtt egy brit újságíró is meginterjúvolta a MUISZ elnökét, aki nyilatkozatában elmondta: véleménye szerint a rendőrterrorról szóló hírek túlzóak, Budapest biztonságos hely, ám azt javasolta, hogy a turisták kerüljék el azokat a helyeket, ahol a zavargások zajlanak. Molnár szerint az év eleji párizsi zavargások miatt Párizzsal kapcsolatban sem jutott akkor eszébe senkinek, hogy emiatt kerüljék a várost. Ugyanez érvényes Budapestre is - tette hozzá a MUISZ elnöke.