Az egyezség szerint a gyógyszergyártók az idén 20, jövőre 22,5 milliárd forintot fizetnek be a kasszába. (A tavaly létrejött megállapodás szerint e két évben a gyógyszerkassza túllépését a költségvetés és a gyógyszeripar közösen finanszírozza.

A MEH közölte: Rácz Jenő egészségügyi miniszter arról tájékoztatta az MTI-t, hogy amennyibe a támogatásra ténylegesen kifizetett összeg meghaladja a bázisnak számító 284 milliárd forintot, akkor azon közösen osztoznak a gyószgyergyártók és a költségvetés; ugyanakkor egyre csökken az állam és nő a gyártó befizetési kötelezettsége. A gyártókra háruló teher cégek közötti megoszlása többek között a százalékos forgalomnövekedéstől, vagy attól is függhet, hogy az adott gyártónak hány terméke van piacon.

A felek abban is megállapodtak, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv II. időszakára előkészítenek egy hosszú távú megállapodást, amely a magyarországi gyógyszertermelést, -kutatást, -fejlesztést, -beruházást végző vállalatok tevékenységét segíti.

Amint arról a NAPI Gazdaság mai száma beszámolt: az első nyolc hónapban 224 milliárd forintot fizettek ki a gyógyszerkasszából a medicinák támogatására, a deficit az időarányos előirányzathoz képest 35 milliárd forint. A költségvetés az idén 284 milliárd forintra tervezte a kasszát, eszerint a havi átlagos költés nem haladhatná meg a 23 milliárd forintot. Ehhez képest augusztusban 26 milliárd ment el támogatásokra (a májusi költés 39 milliárd volt). Ez részben annak tudható be, hogy nyáron csökken a patikaszerek forgalma, valamint lassan érezhetővé válnak a kormány költséghatékonyságot segítő intézkedései – vélik szakértők. A nyár folyamán ugyanis bővült a fix támogatású gyógyszerek köre, szeptembertől pedig több szinten is szigorították a receptfelírást. A kassza ettől függetlenül elúszott, és ha az év utolsó négy hónapjában a havi költés nem haladja meg a 23 milliárd forintot, akkor az előirányzottnál 32 milliárddal több lesz a deficit.

Az idei büdzsé 5 milliárd forinttal lett kisebb tavalyinál. Ez elsősorban a gyógyszergyártók problémája, velük a hiány pótlásáról hetek óta tárgyalt a kormány. Egy tavaly született – és 2006 végéig érvényes – szerződés szerint a hiányon 30 milliárd forintig a gyártók és a kormány fele-fele arányban osztoznak, e felett viszont minden költség a gyárosoké.

A gyógyszerkasszához képest jóval kisebb hiánnyal küzd az egészségbiztosítási alap, amelynek deficitje 24 milliárd forint volt augusztus végén. Az első nyolc hónapban összesen 1038 milliárd forintot költött az állam az egészségügyre. Pozitív, hogy szeptember elejéig a járulékokból összesen 797 milliárd forint folyt be a kasszába, amely 10 milliárddal több az időarányos előirányzathoz képest.