Utóbbival kapcsolatban a jegybankelnök elmondta: nemzetközi elbírálásunk továbbra is rendkívül törékeny, az MNB havonta felülvizsgálja az ország befektetői megítélését, épp ezért hosszú távú kamat-előrejelzéssel nem kíván élni. Szeptemberre vonatkozóan a pénzügyi stabilitási kockázatok tekintetében a jegybank visszafogott optimizmusról számolt be - Magyarország megítélése tovább javult, a kockázatvállalási kedv világszerte emelkedett az utolsó kamatdöntés óta.
A gazdasági növekedés tekintetében az augusztusi inflációs előrejelzésnek megfelelő pályán halad a gazdaság - állapította meg Simor, hozzátéve, hogy friss inflációs előrejelzés híján a kamatdöntéskor ismét az augusztusi prognózist vették figyelembe. A friss adatokkal kiegészített inflációs előrejelzés alapján elmondható a jelenlegi mély és elnyúló recesszióból a magyar gazdaság 2010 második felében állhat újra növekedési pályára, 2011-ben pedig már jelentős növekedést valószínűsít az MNB.
Az MNB bízik a költségvetésben
A külső egyensúly javulása a vártnál nagyobb volt - figyelmeztetett Simor András, hozzátéve, hogy a kedvező meglepetés a fegyelmezett fiskális politika eredménye. Ezzel kapcsolatban az MNB elnöke figyelmeztetett: a fiskális kiigazítás számos nem strukturális elemet is tartalmaz, ami azt jelenti, hogy továbbra is vannak kockázatok a költségvetési pálya fenntarthatóságára vonatkozóan. Ennek ellenére a 4 százalékos hiány egyelőre tarthatónak látszik Simor szerint, erre pedig a rendszerváltás óta nem volt példa - tette hozzá.
Az MNB elnöke szerint a középtávú inflációs kilátások továbbra is kedvezők. A vállalatok áremelési lehetőségei a kereslet nagyarányú visszaesése miatt rendkívül korlátozottak voltak az elmúlt időszakban, így az indirekt adóemelések (például áfaemelés) áthárítása a korábbiaknál is korlátozottabb volt idén nyáron.
A jegybank szerint intézkedéseket kellene életbe léptetni az állampapírpiac likviditásának bővítésére, főleg, ha az állam a forintkötvények kibocsátását szeretné növelni a jövőben - mondta Simor.
Az MNB elnöke kiemelte: ezek az intézkedések megkönnyítenék a forint állampapírok piacra dobását. Az MNB birtokában jelenleg 210 milliárd forint állampapír van, " de nem gondolkodunk azon, hogy a lejárat előtt ezt a mennyiséget eladjuk.
Óva intenek a túlzott béremelésektől
A nominális GDP visszaesése ellenére a bérindex 4,7 százalékos emelkedést mutat a legutóbbi mérések alapján, ez pedig a vállalatok profitabilitásának jelentős romlásához vezet majd - vetítette előre a jegybank elnöke. Ezek jövő évi kiküszöbölése érdekében 2010-ben áremelésekre, illetve további költségcsökkentésre lehet számítani a vállalatok részéről, hiszen előbbi az idén a fogyasztás nagyarányú csökkenése miatt elmaradt, a cégek működésük átalakításával próbáltak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez.
Éppen ezért a jegybank elnöke szerint a magyar gazdaság érdekeinek csak egy nagyon fegyelmezett bérmegállapodás kedvezne - a jelentősebb bérnövekedés ugyanis arra sarkallná a vállalatokat, hogy az alkalmazás költségeinek növekedésével párhuzamosan újabb leépítésekbe kezdjenek. Ezt mindenképp el kell kerülni, főleg a legfrissebb munkanélküliségi adatok tükrében - tette hozzá Simor.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Putyin tombolhat, nagy bajban aranytojást tojó tyúkja

Orbán Viktorék nagyon hittek benne, de csak bukdácsol a magyar ipar reménysége

Gyerekrablók tartják rettegésben az országot, kitört a pánik

Jönnek az új automaták, eltűnik a készpénz a bankokból

Gulyás Gergely fontos bejelentést tett, ennyi pluszpénzt kapnak a nyugdíjasok az idén
Kína rettenetes új fegyvere átírhatja a partraszállás szabályait

Elképesztő újítást vetett be a Windows: szó szerint elképesztő

Kijött a jegybanki prognózis: vártnál magasabb inflációs pálya, módosított növekedési várakozás

Itt az Orbán-kormány döntésének ára: 191 milliárd forintnyi büntetés
