Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2024-ben tíz kórház gazdálkodását vizsgálta meg. Mivel Magyarországon jelenleg 83 kórház működik az Országos Kórházi Főigazgatóság irányítása alatt, ez azt jelenti, hogy az intézmények mintegy 8,3 százalékánál végeztek úgynevezett „rapid ellenőrzést”. Bár a jelentés nem tér ki arra, hogy az évről évre növekvő kórházi adósságok feltérképezése vagy csökkentése lett volna a cél, az biztos, hogy a szabálytalanságok kiszűrése hosszú távon hozzájárulhat ezek kezeléséhez. Az ellenőrzéseket dokumentumok vizsgálata, helyszíni szemlék, információkérés és elemző módszerek segítségével végezték el, írja az Mfor.hu
Az ellenőrzés a következő területekre terjedt ki: a kötelezettségvállalás és annak jóváhagyása, a pénzügyi ellenjegyzés, a teljesítésigazolás, az utalványozás, a kiadások elszámolása, valamint a közbeszerzési eljárások lebonyolítása.
A vizsgálatban ezek a kórházak vettek részt:
- Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet
- Ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézet
- Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház
- Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház
- Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet
- Karcagi Kátai Gábor Kórház
- Kistarcsai Flór Ferenc Kórház
- Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI)
- Soproni Erzsébet Oktató Kórház és Rehabilitációs Intézet
- Váci Jávorszky Ödön Kórház
Nyolc kórháznál (a Ceglédi Kórháznál, a Dél-pesti Kórháznál, a Győri Kórháznál, a Hatvani Kórháznál, a Karcagi Kórháznál, az OKPI-nél, a Soproni Kórháznál, a Váci Kórháznál) a kötelezettségvállalás és a teljesítésigazolás, valamint a kiadás elszámolása, a pénzügyi ellenjegyzés és az utalványozás is szabályos volt.
A Honvédkórháznál viszont a kötelezettségvállalás és a teljesítésigazolás, valamint a pénzügyi ellenjegyzés sem volt megfelelő. A Kistarcsai Kórházban a pénzügyi ellenjegyzéssel volt baj, és az ellenőrzés terén is szabálytalanságokat tártak fel.
Kapcsolódó
Két kórháznál akadt gond a közbeszerzés nélküli szerződésekkel. A Győri Kórház 2019-ben 1 éves vállalkozási szerződést kötött mosodai szolgáltatásra, majd többször is módosította, ám mindjárt az első számú módosítását 2020. augusztus 14-én közbeszerzési eljárás nélkül kötötte meg.
Sőt, ez még keretösszeget sem tartalmazott, így a jogszabályok értelmében a szolgáltatás becsült értéke négy évnél hosszabb időre szóló szerződés esetén, a havi ellenszolgáltatás 48-szorosa lett.
Ennek köszönhetően a mosodai szolgáltatások értéke a Győri Kórház által megküldött kifizetések alapján nettó 726 360 061 forint lett, ami meghaladta az uniós, nettó 238 920 000 forintos értékhatárt.
Hasonló hibába esett a Honvédkórház is, amely 2024 januárjától szállítási szerződést kötött laboratóriumi diagnosztikai vegyszerek beszerzésére – de közbeszerzési eljárás nélkül.
Így az árubeszerzés értéke itt is a havi díj 48-szorosa lett (nettó 1 287 750 752 forint), ami meghaladta az uniós közbeszerzési értékhatárt (a nettó 84 609 850 forintot). Az ellenőrzés során az is kiderült, hogy a Honvédkórház és a Karcagi Kórház a határozatlan időtartamú kötelezettségvállalásra vonatkozó belügyminiszteri jóváhagyással sem rendelkezett.
Intézkedéseket várnak a kórházvezetőktől
Az ÁSZ a jelentés elkészültekor felszólította a Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház és Rendelőintézet, az Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktatókórház, a Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet, a Karcagi Kátai Gábor Kórház, a Kistarcsai Flór Ferenc Kórház főigazgatóit, hogy tegyenek intézkedéseket a szabálytalanságok orvoslására.
A jelentés kézhezvételétől számított 30 napon belül intézkedési tervet vártak el az intézmények vezetőitől.
Ennek elmulasztása esetén, vagy ha elfogadhatatlan intézkedési tervet küldenek, az Állami Számvevőszék elnöke jogi lépéseket tehet. Például a kórházigazgatóval szemben büntető- vagy fegyelmi eljárást indíthat, vagy az intézményt megillető támogatások és juttatások folyósítását, és/vagy a személyi jövedelemadó 1 százalékából való felajánlások felfüggesztését kezdeményezheti. De a jelentés nem tett említést arról, hogy bárhol is szükség lett volna erre.
Az ÁSZ-jelentés eredményével kapcsolatban a Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet, az Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház és a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktatókórház főigazgatói levélváltásokkal igyekeztek tisztázni a szabálytalanságokat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Demkó Attila: A remény óriási erő, az ukrán hadsereg még nincs az összeomlás küszöbén

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

A parlament előtt a Lex Milák, így módosíthatják a sporttörvényt

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás
