Függően attól, milyen a pártpreferencia, nagy a megosztottság abban, hogy előnyösek vagy veszélyesek Magyarországra, illetve Európára nézve Donald Trump intézkedései – derül ki a Medián közvélemény-kutatásából, mely több más, nemzetközi és belpolitikai kérdéskörre is kitért.

A hvg.hu-nak reprezentatív mintán alapuló, telefonos megkérdezéssel készült, 1000 fős országos felmérés szerint maradt az általános borúlátás: kétharmados többségben vannak azok, akik szerint az országban „rossz irányba mennek a dolgok”. Emellett pedig 

abszolút többségben vannak azok a választópolgárok, akik a következő választás után kormányváltást szeretnének.

A pártok támogatottságában a friss Medián-elemzés szerint nincs jelentős változás, a Tisza Párt előnye kicsit csökkent a Fidesszel szemben. Ám már szerdán kiderült, hogy a Magyar Péter-féle formáció kilenc százalékponttal vezet a kormánypárt előtt: 46 és 37 százalékra mérték őket.

A Medián újra megmérte: még mindig jelentős Magyar Péterék előnye

A felmérés szerint a biztos szavazók 46 százaléka támogatja a Tisza Pártot, míg a kormánypártokra 37 százalékuk voksolna. Rajtuk kívül csak a Mi Hazánk rendelkezik a parlamenti bejutáshoz elegendő támogatottsággal. Bővebben.

Arra is kíváncsiak voltak a készítők, hogy hányadán állnak Magyarország európai uniós tagságával, ezt a válaszadók 86 százalék támogatja, nagyobb részük teljes mértékben.

A kutatás szerint a teljes népesség 53 százaléka gondolja úgy, hogy Orbán Viktor politikája az unió gyengítését szolgálja, míg 40 százalék szerint a közösség megreformálását. A fideszesek szerint 87 százalék a reformot látja a kormányfő hozzáállásában, a tiszások 93 százaléka viszont úgy tartja, gyengíteni akarja az EU-t.

Ugyanakkor arra is fény derült, hogy a megkérdezettek 56 százaléka ellenzi Ukrajna EU-tagságát. 

A Volodimir Zelenszkij vezette ország körül megosztottsághoz képest Szerbia uniós felvételét ugyanakkor 71 százalék támogatja, ebből 21 nagyon is.

Mint kiderült, a teljes népesség 49 százaléka inkább veszélyesnek gondolja Donald Trump amerikai elnök intézkedéseit Magyarországra nézve. Attól pedig, hogy az Egyesült Államok elnöke esetleg lemond Európa védelméről, mely révén hazánk újra orosz fennhatóság alá kerülhet, a társadalom kétötöde, a fideszesek 22 százaléka, a tiszásoknak pedig 55 százaléka tart valamilyen szinten.

A felmérésben a Pride támogatottságáról is érdeklődtek: 2019-ben még 6 százalék támogatta, 34 százalék betiltotta volna, ám most 21 százalékra nőtt a támogatók aránya, és 27 százalék tiltaná az eseményt. A kormányfő közelmúltbeli évértékelő beszédében rögzítette, felesleges az idei szervezéssel bajlódnia a pride-osoknak. 

A kormánypárt szavazói kilógnak a trendből, az ő körükben csökkent a Pride elfogadottsága, és emellett jelentősen nőtt a tiltást pártolók aránya, a 2019-es 38 százalékról 53 százalékra 

– ismertette a Medián.