A problémát súlyát tükrözi, hogy a japán Suzuki ideiglenesen leállította a gyártását az anyaországában. A német autógyártók pedig biztosak benne, hogy a kínai szigorítás a helyi gazdaságok megrengetésével fenyeget – írja az Index.

Kína még áprilisban függesztett fel bizonyos ritkaföldfém-ásványok és mágnesek exportját Amerikába, a korlátozás azonban mostanra másokra is kiterjedt, amely jelentős nyersanyagkiesést jelent az autó-, félvezető-, és repülőgépiparban.

Peking eszközként használta fel a nyersanyagokat a Donald Trump által kirobbantott vámháborúban, az exporttilalom pedig azóta is kiemelt helyet kap az amerikai és kínai elnök megbeszélésén.

A mágnes exportját – amely nélkülözhetetlen többek között az autó-, drón-, robot- és rakétagyártásban – számos kínai kikötőben leállították. A beszerzők lázasan keresik az alternatív megoldásokat, attól tartva, hogy a gyártás a nyár végén akár teljesen leállhat.

Ha a helyzet nem változik gyorsan, a termelési késedelem, sőt, akár a termeléskiesés sem zárható ki

– emelte ki Hildegard Müller, a német autólobbi vezetője.

Aggályokat fogalmazott meg az intézkedések miatt több indiai (Bajaj Auto), német (Volkswagen), koreai (Hyundai) és japán autógyártó is, akik a Trump-kormányzatnak írt levelükben a beszállítói lánc elakadásának súlyos következményeire figyelmeztetett. 

Néhány európai autóalkatrész-gyár máris felfüggesztette a termelést, a Mercedes-Benz pedig a ritkaföldfémek hiánya elleni védekezés módjait keresik.

Az átállás azonban nem egyszerű, sőt szinte lehetetlennek bizonyul, hiszen Kína adja a világ ritkaföldfém-termelésének közel 90 százalékát.

Egyes amerikai és német autógyárak megoldásképpen új motorokat fejlesztenek, amelyekben már nagyon alacsony a ritkaföldfém aránya, sőt, akár teljesen mellőzött. A fejlesztés azonban időigényes, a kritikus ásványi anyagok pedig nem iktathatók ki maradéktalanul.

Az autóipar felé nyit a Mol: új anyagot fejlesztettek ki

Olyan műanyagot kezdtek el gyártani Tiszaújvárosban, amelyet autók belső alkatrészeihez lehet használni, de a csomagolóipar számára is fontos lehet.
Bővebben>>>