Donald Trump kereskedelmi háborújának gazdasági örvényei közepette az italgyártók egy kis vigaszra lelhettek – írja a The Guardian.

A Bourbon és más amerikai whiskey megmenekült az uniós ellenintézkedésektől, miután az EU italgyártó országai - köztük a whiskey gyártó Írország, valamint a boripari óriások, Olaszország és Franciaország - erőteljes lobbizásának köszönhetően, mivel az országok attól tartottak iparuk a globális kereskedelmi háború áldozatává válik. 

A kiszivárgott lista alapján a bourbont és a bort leveszik azon amerikai áruk listatervezetéről, amelyekre az EU megtorló vámokat vet ki válaszul Trump múlt hónapban bejelentett acél- és alumíniumvámjaira.

Az EU tagállamai szerdán szavaznak a végleges listáról, amely az eredetileg tervezett 26 milliárd euróval szemben 21 milliárd euró értékű árucikket érint, miután az EU 27 tagállamával és számos ipari szervezettel folytatott megbeszéléseket követően megszavazták a végleges listát. A többnyire 25 százalékos megtorló vámokkal sújtott potenciális célpontok listája a mandulától a jachtokig, a gyémántokon és a fogselymen át a szójababig és az acélalkatrészekig terjed. A bourbon és a bor azonban már nem szerepel a listán.

Trump a múlt hónapban azonban belebegtette a bort, pezsgőt és más alkoholos italokat érintő 200 százalékos vámokat, amely hatására az ír külügyminiszter, Simon Harris „megkérdőjelezte a bourbon elleni korábban megfogalmazott támadás stratégia jelentőségét, a francia miniszterelnök, François Bayrou pedig „hibás döntésnek” nevezte a javaslatot.

A francia kormány, amely eddig kemény választ követel az amerikai vámokra, attól tartott, hogy a lépés komoly kárt okozna italiparának. Elmondásuk szerint, ha a 200 százalékos vámok életbe lépnek, az amerikai piac számára „vége a játéknak”.

Írország is attól tartott, hogy Trump megtorlását megérzi a whiskyipar, amely 2024-ben az USA-ba irányuló ír exportját 420-450 millió euróra becsüli a Bia nemzeti élelmiszer- és italbizottság.

Az Egyesült Államok április 5-től 10 százalékos általános vámot vetett ki az Egyesült Királyság termékeire, míg az uniós árukra vonatkozó 20 százalékos vám április 9-én lépett volna hatályba.

Az észak-írországi whiskyt is hátráltatják az uniós kereskedelmi vámok, részben a Brexit-szabályok miatt, de főként azért, mert a whiskygyártók a köztársaságból szerzik be az árpát.

Trump ígérte, meg is lépte: 25 százalékos vám az importautókra

Donald Trump április 2-tól 25 százalékos vámot vezet be minden nem Amerikában gyártott autóra, célja pedig, hogy ezzel vonzza a gyártókat az Egyesült Államokba, munkahelyeket teremtsen, a vámbevételekből pedig csökkentse az adókat és az államadósságot.
Bővebben>>>