Donald Trump kormánya azt tervezi, hogy nagyszabású megállapodást köt Alekszandr Lukasenkával a belarusz politikai foglyok szabadon bocsátásáról. Amerikai sajtóinformációk szerint a nyugati diplomatákkal Vilniusban tartott zártkörű találkozón árulta el a részleteket erről Christopher Smith amerikai külügyminiszter-helyettes.
Azt követően, hogy február 12-én Donald Trump felhívta Vlagyimir Putyint, és bejelentette, hogy tárgyalásokat kezdenek az orosz-ukrán háború befejezéséről, öt év után először érkezett Minszkbe az amerikai külügyminisztérium képviselője.
Christopher Smith tárgyalásokat folytatott Alekszandr Lukasenkával és a belarusz KGB vezetőjével, amelyek eredményeként három foglyot, köztük egy amerikai állampolgárt szabadon engedtek.
Ez is része a trumpi békének?
A The New York Times értesülései szerint Smith egy vilniusi diplomatákkal tartott találkozón „különleges műveletnek” nevezete a három fogoly szabadon bocsátását, ami Trump békepolitikájának sikerét mutatja. Az amerikai diplomata szerint egy „nagy alkunak” kellene lennie a következő lépésnek, amelyben Lukasenka számos politikai foglyot, köztük prominens ellenzékieket is szabadon engedne.
Cserébe az Egyesült Államok enyhítené a belarusz bankokkal és a kálium műtrágya exportjával szembeni szankciókat, amelynek egyik legnagyobb termelője Belorusz.
A laphoz eljutott bennfentes információk szerint Smith biztosítékokat kapott Lukasenkától, hogy a belarusz állam kész enyhíteni a másképp gondolkodók elnyomásán. A belarusz elnök az elmúlt hónapokban több ellenzéki politikust kiengedett a börtönből, hogy kedvezzen a nyugatnak, de emberjogi csoportok emlékeztettek arra, hogy Lukasenka emberei tiltakozók tízezreit vették őrizetbe, és az ellenzék összes vezetőjét bebörtönözték vagy száműzetésbe kényszerítették. A Vjaszna (Tavasz) emberi jogi szervezet szerint jelenleg 1226 politikai fogoly raboskodik Beloruszban.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma még nem adott ki hivatalos tájékoztatást a Lukasenkával folytatott tárgyalásokról.
Semmi jele, hogy Lukasenka a hatalom átadására készülne
Vasárnap minden valószínűség szerint újabb öt évre kaphat felhatalmazást a folytatásra Aljakszandr Lukasenka. A belarusz elnök taktikája, hogy néha az oroszoknak, néha a nyugatnak kedvez, de inkább Putyin szövetségeseként nyilvánul meg. Az ellenzék vagy börtönben ül, vagy száműzetésen próbál a felszínen maradni, kevés eséllyel. A belarusz nép belefáradt a politikába.A részletekről ITT olvashat.Kapcsolódó
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Putyin tombolhat, nagy bajban aranytojást tojó tyúkja

Orbán Viktorék nagyon hittek benne, de csak bukdácsol a magyar ipar reménysége

Gyerekrablók tartják rettegésben az országot, kitört a pánik

Jönnek az új automaták, eltűnik a készpénz a bankokból

Gulyás Gergely fontos bejelentést tett, ennyi pluszpénzt kapnak a nyugdíjasok az idén

Elképesztő újítást vetett be a Windows: szó szerint elképesztő

Milyen bankot venne már megint az OTP?
Kína rettenetes új fegyvere átírhatja a partraszállás szabályait

Nem rángatja a forintot a jegybanki látlelet
