Az avokádó története még az 1990-es évekbe nyúlik vissza, amikor a gyümölcsöt már kincsként tartották számon. A köztudatba azonban csak a kétezres évek elején robbant be, amikor először az Egyesült Államokban, Európában, majd az egész világban elterjedt a zöld húsú avokádó – írja az Index.
Az egy főre jutó fogyasztás mára 4 és fél kilogrammra nőtt, az Egyesült Államokban több mint hatszoros ez a növekedés, Európában pedig négyszeresére emelkedett az avodákófogyasztás az elmúlt 25 évben.
A kínálat természetesen követte a felfelé ívelő trendet, a világ vezető termesztője Mexikó (Michoacán tagállam) 20 év alatt évi 2 és fél millió tonna avokádót termel. Ezzel a kellően esős, napos, tápanyagban gazdag, vulkanikus talajú dél-nyugat mexikói térség a világ legfontosabb avokádóbirodalmát építette fel, ugyanis a globális kínálat közel egyharmadát adják.
Természetesen az avokádólázat beárnyékolja a kapzsiság és a tomboló erőszak. A Michohán államban termesztett gyümölcs mennyiségének exportértéke ugyanis eléri a 3,5 milliárd dollárt.
Bár az avokádó többségét felszíva az Egyesült Államok piaca, más országokba is szállítanak a gyümölcsből. Egy azonban biztos, nincs az a mennyiség, amit ne lehetne eladni.


Mexikóban ezen felül nem szokatlan látvány, hogy a különféle kartelltagok automata fegyverekkel és láncfűrészekkel váratlanul megjelennek, majd elkezdik kivágni a védett státuszú őserdőket. Amennyiben a helyiek tiltakozni mernek, megfenyegetik őket, de a durvább típusú módszerektől sem riadnak vissza.
A kartelltagok természetesen nem a faanyagok miatt érkeznek. Avokádófákat ültetnek le, amelyek kapcsán nem a telítetlen zsírsavak és az egészség lebeg a szemük előtt, hanem az, hogy a gyümölcs már évek óta jövedelmezőbb, mint például a marihuána, és ami a legfontosabb, legális.
Nincs rizikó, nem kell állandóan a lebukástól tartani, elég csak elfoglalni egy területet, telepíteni az ültetvényeket, az avokádófák pedig már 4 év után termőre fordulnak. Ebben az időszakban egy hektár (kb. 270 fa) közel 30 millió forintnyi bevételt is hozhat évente.
A drogkartellek Michoacán államban ennek megfelelően átálltak az úgynevezett „zöld aranyra”, azonban módszereik nem változtak. Fegyvereseik eltérítik az avokádót fuvarozó sofőröket, szállítmányaikat átpakolják saját kamionjaikra. Ha egy ültetvényre fáj a foguk, azonban a gazdák nem adják önként a telket, elrabolják a családtagjaikat. Hektáronként „védelmi pénzt” szednek a nem hozzájuk tartozó termesztőktől.


Az avokádóláz kitörése óta több mint 10 ezer embert öltek meg a bandák, ennek ellenére a mexikói kormány nem tesz semmit. A termelők csupán egyet tehetnek ebben a helyzetben, magánhadsereget toboroznak a saját védelmükre.
Terroristaként vadásszák le a kartellbűnözőket, vagy Trump porhintése az egész?
Az amerikai elnök rendeletének hatására a drogkartellekkel gazdasági kapcsolatban lévő személyek vagyona könnyen befagyasztható lesz, illetve a polgári mellett, a katonai titkosszolgálat is igénybe vehető a nyomozás során – hangsúlyozta az Economxnak Bátki Pál szakjogász.Bővebben>>>
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Újabb szigor jön az egészségügyben

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Trónfosztás: Elon Musk már nemigen rúg labdába Európában

Ezért nincs alku: villámgyorsan adják el a lakásokat Budapesten

Olyan felvételek jöttek a 67-es útról, amilyeneket még sosem látott - döbbenetes erővel csap oda a természet!

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon

Orbán Viktor és Sulyok Tamás is részt vesz Ferenc papa temetésén

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle
