Az elmúlt években látványos fejlődést produkált az ingatlanszektor Kelet-Közép-Európában. A régió legfőbb piacain - Budapesten, Pozsonyban, Bukarestben, Mozskvában, Prágában, Szófiában és Varsóban - összesítve több mint a kétszeresére nőtt a teljes modern irodaállomány az elmúlt hat esztendőben, és 2006 végére a 14 millió négyzetmétert is meghaladta.
A kereslet ennél nagyobb ütemben nőtt, egymillió négyzetméterről 12 millióra, vagyis jelentősen mérséklődött a túlkínálat, azaz a kihasználatlansági ráta - derül ki a CB Richard Ellis elemzéséből. Az új kínálat az idén várhatóan tovább erősödik, Bukaresttel az élen.
Budapesten az ezredforduló óta egyre csökkenő lendületű fejlesztési tevékenységnek lehettünk tanúi, amely 2006-ban azonban ismét erőre kapott. A teljes irodaállomány 12 százalékkal nőtt tavaly és elérte az 1,73 millió négyzetmétert; így az elmúlt év végére mintegy 75 százalékkal több iroda volt a fővárosban, mint 2000-ben.
A felerősödött fejlesztői bizalom következtében 2006-ban összesen 182,9 ezer négyzetméter modern iroda került átadásra a magyar fővárosban. Ez az ezredforduló óta eltelt évek legmagasabb értéke, és meghaladja 2004 és 2005 összegét is. A lendület a következő két évben is kitart, a budapesti irodaállomány évenként akár további 300 ezer négyzetméterrel is bővülhet.
Jelenleg a XIII. és a XI. kerület rendelkezik a legnagyobb modern irodaterülettel. 2007-ben majdnem minden második négyzetméter új iroda a Váci út övezetében épül, ezzel a térség súlya tovább növekszik a teljes budapesti állományban. Fellendülés elé néz a IX. kerület is, ahol két-három éven belül megháromszorozódhat a jelenlegi irodaállomány, és jelentős fejlesztések indulnak a XI. kerület Duna-parti részén. A fővárosi irodapiac 2008 végére területileg lényegesen koncentráltabbá válik.
A kínálati oldal szereplőinek bizalmát a már harmadik éve tartó magas keresleti szint táplálja. Budapesten bruttó 78,7 ezer négyzetméter iroda talált bérlőre a tavalyi év utolsó negyedévében, így 2006 egészét tekintve közel negyedmillió négyzetméter területre írtak alá bérleti szerződést. A bruttó bérbeadás növekedésénél is fontosabb a nettó abszorpció emelkedése: a bérbe adott területek nagysága 146,9 ezer négyzetméterrel nőtt, ami 30 százalékkal több, mint a 2005. évi emelkedés.
A kihasználatlansági ráta december végén 12,8 százalék volt, ami 1,2 százalékponttal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. Ez a régió fővárosainak legmagasabb értéke, a többi piac mutatója 10 százalék alatt van, a varsói és bukaresti index pedig az 5 százalékot sem éri el. A cég közleménye hangsúlyozza, hogy a magas budapesti értékben a decemberben átadott projektek jelentős kihasználatlansága is benne van, ami mindenképpen csak átmenetinek tekinthető, hiszen az épületek kedvező elhelyezkedésük révén könnyen találnak majd bérlőt.
A hozamok a kihasználtság javulása mellett csökkentek, a múlt év utolsó negyedében 5-10 százalék között voltak a régióban, míg 2002 végén még 8-15 százalék közé estek. Az átlagos irodabérleti árak a prémium kategóriában négyzetméterenként 20 euró körül vannak, ám Varsó és főleg Moszkva kivételt jelent: a lengyel főváros 27, az orosz 47 euró körül játszik. Budapesten az átlag 12-14 euró, prémium kategória 20-21 euró. A moszkvai díjak esetében az idén további növekedést vár a CBRE, míg a régió többi piacán csak csekély mértékű elmozdulást valószínűsít.
Budapest és vonzáskörzetének raktárállománya 934 ezer négyzetméter, a bérleti díjak 3,5-4,5 euró között alakulnak, a kihasználatlanság megközelíti a 8 százalékot.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.