Az Európai Unió világelsővé válna a gyermekek közösségi média használatának megakadályozásában egy új, Brüsszelben egyre népszerűbb javaslat értelmében - számolt be a Politico.

A Görögország által indítványozott, Franciaország és Spanyolország által már támogatott javaslat értelmében az EU új szabályokat vezetne be a gyermekek közösségi médiahasználatának jelentős korlátozására.

Ezzel a túl sok online időtöltés hatásaival kapcsolatos növekvő aggodalmakra reagálnak.

A probléma azután kapott világszerte fokozott figyelmet, hogy Ausztrália idén év végén csak 16 éves kortól engedélyezte bizonyos közösségi oldalakon fiókok létrehozását.

A Politico által megszerzett dokumentum szerint 

az említett országok azt szeretnék, ha Brüsszel EU-szerte megszabná a digitális felnőttkor határát, amely alatt a kiskorúaknak szülői beleegyezésre lenne szükségük a közösségi médiába való bejelentkezéshez.  Ez azt jelenti, hogy a gyerekek nem férhetnének hozzá automatikusan a legnépszerűbb alkalmazásokhoz, mint például a TikTokhoz, az Instagramhoz és a Snapchat-hez.

A javaslatot az EU digitális miniszterei várhatóan június elején tárgyalják meg.

Az EU Tanácsának soros elnökségét átvevő Dánia mindenesetre már jelezte, hogy hangsúlyosan foglalkozni kíván ezzel a témával.

„Gyermekeink online védelme kulcsfontosságú prioritás lesz a közelgő dán EU-elnökség során” – jelentette ki Caroline Stage Olsen, Dánia digitális ügyekért felelős minisztere. Mette Frederiksen dán miniszterelnök korábban szintén azt mondta, hogy támogatja a közösségi média 15 év alattiak számára történő betiltását.

Úgy tudni, a javaslatot a múlt csütörtökön már el is küldték a tagországoknak, hogy támogatásukat kérjék a Tanács ülése előtt.

A dokumentum azt javasolja, hogy a korhatár-ellenőrzés az eszközök szintjén történjen, ami ellen olyan cégek, mint az Apple és a Google, valószínűleg tiltakozni fognak. A platformok, köztük a Meta, eszköz- vagy alkalmazásbolt-szintű megoldásokért lobbiznak.