Az MBH Bank Private Banking területének szakmai támogatásával, az MBH Csoporthoz tartozó MBH Forrás Zrt. és partnerei közötti együttműködési megállapodás alapján az MBH privátbanki ügyfeleinek elérhetővé vált a családi vagyontervezési szolgáltatás.

Ezzel a bankcsoport úttörőként kínál megoldást azoknak az ügyfeleknek, akik érdeklődnek a holisztikus családi vagyontervezési szolgáltatások iránt. Ezen igények egyébként már korábban is felmerültek az ügyfelek részéről, csak a pénzintézet eddig erre nem tudott választ adni.

„Számos ügyféligénnyel találkoztunk az elmúlt években, amelyek arra vonatkoztak, hogy az általunk kínált pénzügyi eszközök kiegészítéseként milyen egyéb lehetőségek vannak még a családi vagyon diverzifikálására, a vagyonmegőrzésre”

– mondta Pleschinger Gyula Márk, az MBH Befektetési Bank privátbankért és befektetéselemzésért felelős vezérigazgató-helyettese a pénzintézet sajtótájékoztatóján.

Partneri együttműködések

A partnerek köre folyamatosan bővül, akikhez már olyan, a piacon elismert, széles körű referenciákkal rendelkező szereplők csatlakoztak, mint a családi vagyontervezésre és kezelésre specializálódó Apelso Consulting, és a nemesfém-kereskedelemre szakosodott Conclude Befektetési Zrt. Pleschinger Gyula Márk elmondta: már a következő hetekben bővülhet a partneri kör.

„A privátbanki szegmensben gyakran emlegetik az örökítés és a generációváltás kifejezéseket, ehelyett a családi vagyonkezelés kifejezés megfelelőbb, hiszen ez egy sokkal holisztikusabb folyamat, mintsem egy éles váltás” – húzta alá, kiemelve három fontos elemet:

  • egy szemlélet: családban gondolkodás;
  • egy szolgáltatás: formálisan és összevontan jelenik meg, ami szinte egyedülálló a piacon;
  • és konkrét termékként is megjelennek.

A szerződést az ügyfelek a partner-szolgáltatókkal fogják megkötni, ennek extra díja nincs – erről már Fodor Béla, az MBH Bank Private Banking egyedi értékesítésért és partneri kapcsolatokért felelős igazgatója beszélt.

Nem kell félni a vagyonkiáramlástól

„Fennáll a lehetősége, hogy a privátbanki vagyonunk némileg erodálódni fog. Ugyanakkor ebben a szegmensben legalább 10-15 évre előre kell tervezni, de sokkal inkább generációkon átívelően, így minimális összeggel érdemes számolni” – tette hozzá.

Pleschinger Gyula Márk emlékeztetett: statisztikai szempontból egyértelmű, hogy nem lesz kiáramlás a vagyonmennyiségben. Inkább lehetőségként tekintenek a szolgáltatás bevezetésére, mintsem kockázatként.

Családi vagyon

Illés István, az Apelso Trust igazgatósági tagja elmondta: a wealth management lényege a családi vagyon menedzselése, a vagyon tartása és gyarapítása.

„Számunkra ez nem egy ismeretlen történet, eddig is holisztikus szemléletben gondolkodtunk. Bármely banknál van a vagyona az ügyfélnek, mi tudjuk kezelni a vagyonukat” – húzta alá, kiemelve, hogy az ügyfelek egy az egyben, kontrolált szolgáltatást kapnak, ami eddig is elérhető volt, csak nem komplex, ügyfélbarát módon.

Amit most az MBH meglépett, az külföldön – például Ausztriában, Svájcban – már régóta működik. A legnagyobb előnye a szolgáltatásnak, hogy az információramlás során fellépő kommunikációs hibákat és széttagoltságot ki lehet küszöbölni.

Fizikai vs. értékpapír-arany

Juhász Gergely, a Conclude vezérigazgatója elmondta: ez az első alkalom, hogy egy privátbank formalizált kapcsolatba lép egy nemesfém-kereskedővel.

„Az arany pénz. A fizikai arany annyiban különbözik az értékpapírosított vagyontól, hogy az értékpapíros soha nem fogy el, a fizikai azonban véges”

– húzta alá. Egyre népszerűbb befektetési forma az arany. Közben apad az európai készlet, ugyanis az Amerikai Egyesült Államok és a keleti országok felvásárolják a fizikai aranyat.

Privátbanki szegmens

A Blochamps Capital adatai szerint 2024 harmadik negyedévének végére a hazai piacon a kezelt privátbanki vagyon elérte a 10 049 milliárd forintot, miközben az ügyfélszámlák száma meghaladta a 48 ezret. Az egy ügyfélszámlára jutó átlagos vagyon 209 millió forint volt, amely a magas hozzáadott értéket igénylő szolgáltatások iránti keresletet is tükrözi.

A hazai piacon jelenleg 13 aktív privátbanki szolgáltató működik, és egy privátbankár átlagosan 23,1 milliárd forintnyi vagyont kezel – ami jól mutatja a szektor komplexitását és a személyre szabott tanácsadás jelentőségét.

Az MBH-nál az üzletágban kezelt ügyfélvagyon 2024-ben meghaladta az 1 500 milliárd forintot, amellyel a hazai piacon a második legnagyobb állományt kezelő privátbank. Az ügyfelek száma stabil, ebben bővülésre nem számítanak a bankcsoportnál, ugyanakkor a kezelt vagyon várakozásaik szerint növekedni fog.

Ezek az igények

Egyértelmű piaci igényként jelenik meg, hogy a különböző vagyonelemeket (például részvényeket, nemesfémeket vagy befektetési célú ingatlanokat) egységben, integrált módon szükséges kezelni, figyelembe véve a családi vagyon több generációs összehangolásának szempontjait vagy a generációk közötti öröklés kérdését.

Az ügyfelek komplex szolgáltatást kaphatnak, amely többek között kiterjed a bizalmi vagyonkezelésre, vagyonöröklésre, adó- és jogi tanácsadásra, nemesfém-kereskedelemre, valamint hamarosan műtárgybefektetésre és alternatív vagyoneszközökre vonatkozó szaktanácsadásra is.