Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. (ÁPV) igazgatósága csütörtökön döntést hozott a még állami tulajdonban lévő, a társaság alaptőkéjének 1,73 százalékát kitevő Mol törzsrészvények nyilvános értékesítésének keretfeltételeiről - jelentette be a privatizációs szervezet. A döntés értelmében az ÁPV Zrt. a tulajdonában lévő Mol részvénycsomagot teljes egészében belföldi értékesítésre ajánlja fel, a belföldi magánszemélyek részére történő allokációs elsőbbség biztosítása mellett. A lakossági igények kielégítését követően a megmaradt részvények tőzsdei aukció keretében kerülhetnek értékesítésre. A részvényértékesítés során, a jelenlegi tervek szerint újra lehetőség nyílik kárpótlási jegyek felhasználására, és egyéb kedvezmény igénybevételére is. Az ÁPV korábbi határozatának értelmében a tranzakció vezető szervezője a HVB Bank Zrt, amely a privatizációs szervezet jelen döntésével felhatalmazást kapott a részvényértékesítési struktúra részleteinek kidolgozására. Az ÁPV tervei szerint a tranzakció még ebben az évben megvalósul, melynek részleteiről a privatizációs szervezet az irányadó szabályozási környezetet figyelembe véve megfelelő időben tájékoztatja a befektetőket és a közvéleményt. Szkeptikusan fogadta az ÁPV terveit Vágó Attila, a Concorde Értékpapír szakértője. Hozzátette: az 1,73 százalékos csomag közel 40 milliárd forintos mennyiséget jelent, amivel ez lenne az eddigi legnagyobb magyarországi kisbefektetői kibocsátás. (Eddig 15 milliárd forint volt a csúcs.) Vágó szerint legfeljebb e mennyiség felét "vehetik fel" fel a kisbefektetők, a többit vélhetően "ötletes megoldások" révén értékesítik majd, azaz vagy a kibocsátás szervezője vásárol, hogy azután több részletben túladjon a papírokon, vagy más intézményi befektetők vásárolhatnak be. Könnyen lehet, hogy a későbbiek során bizonyos pakettek külföldi befektetőknél landolnak - tette hozzá. "Ha hiszünk abban, hogy megfordul - vagy legalább - stabilizálódik az olajár, és összejönnek a Mol külföldi akvizíciós tervei, akkor nem rossz befektetés a részvény" - fogalmazott Vágó, ám aláhúzta, egyelőre nincs információ az árról. A régiós példák alapján úgy tűnik, hogy az ösztönzők (idehaza ilyen lehet a kárpótlási jegyek bevonása) révén mostanában a kisbefektetők a piaci ár alatt juthatnak olajrészvényhez, az INA-privatizációban legalábbis ez a helyzet, ott ugyanis névértéken adják majd a papírokat - mondta a szakértő.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!