Kellemetlen meglepetéssel szolgált a Magyar Telekom részvényeseinek csütörtök reggel publikált gyorsjelentésében. A távközlési cég árbevétele ugyan néhány százalékkal meghaladta a portfolio.hu elemzői könszenzusában szereplő értéket, a működési eredmény, az EBITDA és a nettó profit azonban jelentősen elmaradt ettől.
A társaság bevételei 3,2 százalékkal 452,6 milliárd forintról 438,2 milliárd forintra mérséklődtek. A bevételcsökkenés fő oka a jelentés szerint a hangalapú vezetékes és mobil bevételek mindhárom országban (Magyarországon, Macedóniában és Montenegróban) csökkentek. Ezt csak részben ellensúlyozta a rendszerintegrációs és információtechnológiai szolgáltatásokból, valamint a TV és a mobil internet szolgáltatásokból származó bevételek növekedése. Mindemellett kismértékben a forint erősödése is kedvezőtlen hatással volt a két nemzetközi leányvállalat forintban számolt bevételeire.
Az EBITDA 20,1 százalékkal 186,9 milliárd forintról 149,4 milliárd forintra csökkent, az EBITDA ráta pedig 34,1 százalék volt. A működéshez kapcsolódó, azaz a vizsgálattal kapcsolatos költségek és céltartalékok, a végkielégítéssel kapcsolatos költségek, valamint a telekommunikációs különadó nélkül számolt EBITDA 2 százalékkal 187,3 milliárd forintra csökkent. A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta 42,7 százalék volt 2011 első kilenc hónapjában, míg 2010 azonos időszakában 42,2 százalék. A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta javulása a személyi jellegű és az egyéb működési költségekben megmutatkozó szigorú költségcsökkentési intézkedéseknek köszönhető. Mindezek mellett a 2011. első negyedéves eredményekre kedvező hatással volt a magyarországi ingatlanértékesítésekből származó 1,4 milliárd forint nyereség is.
Meglepő lépés
Az EBITDA nagy visszaesésének egyik oka az, hogy a távközlési különadót a cég tavaly a negyedik negyedévben fizette meg és számolta el, idén viszont minden negyedévre ráterhelték ennek hatását, ez önmagában 19 milliárd forinttal csökkentette szeptember végéig a cég teljesítményét. A másik nagy ballaszt a profitban a montenegrói leányvállalat ügyében az amerikai igazságügyi minisztériummal és a SEC-kel kötött megállapodás miatt képzett céltartalék. Ami meglepő, hogy a nyár közepén bejelentett 11,1 milliárd forintnyi céltartalékon felül további 8,2 milliárd forintnyi céltartalékot képzett a negyedév során, ebből 2,7 milliárd forint a korábbi céltartalék árfolyamvesztesége.
A részvényesekre jutó eredmény 42,2 százalékkal, 56,9 milliárd forintról 32,9 milliárd forintra mérséklődött. A csökkenés oka a jelentett EBITDA mérséklődése, amit csak részben ellensúlyozott a nyereségadó csökkenése. A nyereségadó 2010. első kilenc hónapjáról 2011. első kilenc hónapjára 37,1 százalékkal csökkent az alacsonyabb adózás előtti eredmény, valamint egy 2010. második negyedévben könyvelt, egyszeri 5,2 milliárd forintos, a kedvezőtlen macedón adóváltozások következményeként könyvelt tétel együttes hatására.
A nettó adósságállomány a 2010. szeptember végi 278,5 milliárd forintról 2011. szeptember végére 272,4 milliárd forintra csökkent. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) 2011. szeptember végén 31,9 százalék volt.
Kedvező tendenciák
A harmadik negyedévi eredményeink számos kedvező tendenciára mutatnak rá a vezetékes, a mobil és az információtechnológiai üzletágban egyaránt - írta a jelentéshez fűzött kommentárjában Christopher Mettheisen elnök-vezérigazgató. A vezetékes szegmensben az év elején bevezetett Hoppá fix havidíjas díjcsomag beváltotta a hozzá fűzött reményeket, így szeptemberre a vezetékes vonalak csökkenése az egy évvel korábbi 9 százalékról 6 százalékra mérséklődött. Több szolgáltatást összekapcsoló díjcsomagjaink intenzív terjesztése, valamint az energia ajánlatok is hozzájárultak az eredmények javulásához. A lakossági mobil szegmensben tovább növeltük hangalapú piacrészesedésünket, és jelentősen nőtt a mobil szélessávú előfizetések száma. Mostanra a szerződéses ügyfelek között a teljes értékesítések közel 70 százalékát okostelefonok adják, ami várakozásaink szerint az adatforgalom növekedésének köszönhetően kedvezően hat majd a bevételeinkre, ezzel párhuzamosan azonban a készüléktámogatási költségek is növekednek - hangúlyozta. A rendszerintegrációs és információtechnológiai szegmensben a KFKI vállalati szegmensben végrehajtott néhány infrastrukturális projektjének köszönhetően képesek voltunk az előző negyedévekben tapasztalt negatív bevételi tendenciát megváltoztatni. A közszférában azonban továbbra is gyengék a kilátások, nem tapasztalunk fellendülést az információtechnológiai költések terén.
Megerősített várakozások
A kihívásokkal teli gazdasági környezet ellenére a harmadik negyedévben a bevételek csökkenését sikerült 1,7 százalékra lassítani (az első hat hónapra vonatkozóan a csökkenés átlagosan 3,9 százalék volt). A
működéshez kapcsolódó EBITDA csökkenését azonban nem tudtuk megállítani a bevétel-összetétel változása (megnőtt az alacsonyabb jövedelmezőségű rendszerintegrációs és információtechnológiai szolgáltatásokból származó bevételek aránya) és a készüléktámogatási szint növekedése következtében. A csökkenés ellenére ebben a negyedévben a működéshez kapcsolódó EBITDA ráta 42 százalék körüli, kedvező szinten maradt.
A romló gazdasági mutatószámok miatt teljes évre vonatkozóan továbbra is óvatosak vagyunk, valamint az év végéhez közeledve várhatóan a versenykörnyezet is erősödik majd. Büszkék vagyunk rá, hogy üzleteinkben már kapható az új iPhone 4S és számos táblagép, azonban ennek megfelelően természetesen a negyedik negyedévben a készüléktámogatási költség is várhatóan emelkedni fog. Mindezek ellenére a korábbi célkitűzéseinknek megfelelően továbbra is arra számítunk, hogy 2011-ben a bevételek 3-5 százalékkal, a működéshez kapcsolódó EBITDA 4 százalékkal, a beruházások pedig megközelítőleg 5 százalékkal csökkennek - tette hozzá Mattheisen.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Brüsszel megunta az óraátállításosdit, el is dőlt a kérdés

Meghökkentően zárult az EU-csúcs, az ukránokon spórolhatnak

Pont akkor távozott Tiborcz István bizalmasa, amikor kijött az ÁSZ jelentése az MNB-alapítványokról

Megdrágul az utazás Nagy-Britanniába

Rossz hírt kaptak a magyar munkavállalók: háromnegyedüket érinti a baj

Pusztító repülőgépeket ont a Boeing: a fegyverkezési láz elérte a vállalatot

Kicsin múlt az atomkatasztrófa, vérfagyasztó hírek Oroszországból

Késes támadás Németországban: két ember súlyosan megsérült, egyikük életveszélyesen

Cudar idő kopogtat, mit ad Isten, éppen hétvégén
