A statisztikai hivatal szerdán tette közzé a harmadik negyedéves GDP-adatokat: a magyar gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal elmaradt az előző negyedévitől, így a gazdaság technikai recesszióba került. (A nemzetgazdasági tárca szerint a német gazdaság húzza vissza a magyart, a német gazdaság azonban ugyanebben az időszakban nőni tudott az előző negyedévhez képest.)
A friss GDP-adat még a jegybankot is meglepte: mint azt korábban megírtuk, a Magyar Nemzeti Bank szeptemberi előrejelzése 0,7 százalékos növekedés volt.
Az adatokról Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt vasárnap: a kormányfő szerint „nincs semmi baj” a magyar iparral, kereskedelmi probléma van, ezért is van szükség a „gazdasági semlegességre”.
Az adatokra reagálva a forint szerdán zuhanórepülésbe kezdett, és az euróval szemben már távolodik a 400 forinttól – sajnos felfelé.
A KSH adatközlését az euróval szemben 405 körül várta a forint: a statisztikai hivatal 8.30-kor publikálta a friss GDP-adatokat, a forint árfolyama délután 14 órakor már bőven 408 felett volt, majd csütörtökön újabb mélypont következett.
Mélyponton a forint és a magyar gazdaság – új podcast az Economxon!
Miért lenne rossz a forintnak Donald Trump győzelme? Miért törékeny ennyire az egyensúly? – Bázispont címmel új gazdasági-pénzügyi-tőkepiaci műsort indított az Economx.Pedig ahogy azt csütörtökön megírtuk, a forint akár erősödhetne is azáltal, hogy szerda óta az euró-dollár árfolyam lassan, de biztosan emelkedik – ennek ellenére nem tudott erőt venni magán a magyar deviza. 408,5-nél fontos technikai szintet tört át a jegyzés, az Equilor jegyzete szerint 414-nél van a következő ellenállás. Az ING Bank szakértői szerint a lélektani határ most a 410-es árfolyam, ami már a Magyar Nemzeti Bank számára is kényelmetlen szintként értékelhető.
A forintra egyébként rájár a rúd az elmúlt években: alább az elmúlt öt év árfolyama látható az euróval szemben – ebben az időszakban majdnem negyedével (24,4 százalékkal) gyengült a forint:
Öt éve, 2019 végén még 330 környékén mozgott a forint az euróval szemben – előtte pedig hét (!) évig szűk sávban, 310 és 330 között ingadozott az árfolyam.
A mostani forintgyengülés közel kétéves mélypontot hozott az árfolyamban,
legutóbb 2022 végén volt ilyen gyenge a forint, ráadásul a történelmi mélypont (424) sincs már messze.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!