Rövid írásunkban megpróbáljuk áttekinteni, hogy a BÉT vezető részvényei, és a 2006-ban nagyobb árfolyam-emelkedést felmutató közepes kapitalizációjú papírjai esetében milyen változások mentek végbe a tulajdonosi struktúrában a 2006-os év során - elsősorban a hazai magánbefektetők tulajdonosi hányadára koncentrálva.
Magyarországon a lakossági megtakarításoknak csupán pár százaléka keresi a részvénybefektetéseket, a legtöbben alacsonyabb kockázatú lehetőségeket választják. A BÉT-en jegyzett részvények - különösen a blue chipek - tulajdonosai között éppen ezért kisebb súllyal jelennek meg a hazai magánbefektetők, a részvények többsége külföldi intézmények kezében van.

OTP

A vezető részvények közül tavaly legnagyobb erősödést produkáló, mintegy negyedével dráguló OTP tulajdonosai közül a belföldi és a külföldi intézmények növelték tulajdonosi hányadukat a 2006-os év során, 3,0 százalékról 7,3-ra illetve 84,4 százalékról 86,1 százalékra. Eközben a hazai magánbefektetők részesedése 1,2 százalékról 1,0 százalékra
csökkent, ami azt jelenti, hogy a 2006 elején még 3,22 millió darab OTP részvényt tartó magánszemélyek év végére már "csupán" 2,85 millió darab bankrészvény tulajdonosai voltak. (Utóbbi értékek a közvetlenül tulajdonolt papírokra vonatkoznak, befektetési jegyeken keresztül további jelentős mennyiségű OTP-részvény van a magánbefektetőknél.)

Mol

A 2006-os 8 százalékos felértékelődésével a blue chipek sorában a leggyengébb teljesítményt nyújtó Mol esetében a hazai intézményi befektetők növelték jelentősebb mértékben részesedésüket, az év elején még az olajcég 4,0 százalékát magáénak tudó tulajdonosi csoport év végére 5,2 százalékra növelte tulajdonosi hányadát. A külföldi intézmények 58,2-ről 58,6 százalékra növelték részarányukat, miközben a hazai magánbefektetők birtokában az év eleji 2,4 százalék után az olajtársaság részvényeinek 2,5 százaléka volt. 

MTelekom, Richter

A tavaly 11 százalékkal dráguló Magyar Telekom tulajdonosi struktúrájában a hazai magánszemélyek 1,45-ről 1,18-ra csökkentették részarányukat.
A Richter (13 százalékos hozam 2006-ban) esetében a hazai magánbefektetők 1,95 százalékról 2,42 százalékra növelték tulajdonosi hányadukat, miközben az év elején még a gyógyszerég 66,91 százalékát birtokló külföldi intézmények év végére 64,35 százalékra csökkentették részesedésüket. A hazai intézményi befektetők birtokában lévő Richter-részvények mennyisége jelentősen nőtt az év folyamán, a teljes alaptőke 5,78 százalékát birtokló tulajdonosi kör év végére 7,67 százalékra hizlalta részesedését.

Kimaradtak a rallyból

A 2006-ban jelentősen felértékelődő részvények többségénél a hazai magánbefektetők inkább az eladói oldalon álltak az év folyamán. A Rába esetében például, amely mintegy 70 százalékos hozamot biztosított 2006-ban - és január elseje óta további 33 százalékkal drágult - a hazai magánszemélyek 33,62 százalékról 25,40 százalékra csökkentették részesedésüket. A 74 százalékos tavalyi hozamot biztosító Linamar tulajdonosai között a belföldi magánszemélyek az év elején még 10,1 százalékos súllyal szerepeltek, míg év végén már csak 7,92 százalékossal.
A tavaly csaknem kétszeresére dráguló Pannonplast tulajdonosai között a belföldi, a külföldi intézmények és a hazai magánbefektetők is csökkentették részesedésüket - jelentősen nőtt a saját tulajdonban lévő részvények mennyisége. A belföldi magánbefektetők a kiváló teljesítményt nyújtó részvényből év elején még 1,02 millió darabot, év végén pedig 786 ezer darabot tartottak, ez a teljes alaptőke 24,4 illetve 18,7 százalékának felel meg.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!