Magyarországon a lakossági megtakarításoknak csupán pár százaléka keresi a részvénybefektetéseket, a legtöbben alacsonyabb kockázatú lehetőségeket választják. A BÉT-en jegyzett részvények - különösen a blue chipek - tulajdonosai között éppen ezért kisebb súllyal jelennek meg a hazai magánbefektetők, a részvények többsége külföldi intézmények kezében van.
OTP
A vezető részvények közül tavaly legnagyobb erősödést produkáló, mintegy negyedével dráguló OTP tulajdonosai közül a belföldi és a külföldi intézmények növelték tulajdonosi hányadukat a 2006-os év során, 3,0 százalékról 7,3-ra illetve 84,4 százalékról 86,1 százalékra. Eközben a hazai magánbefektetők részesedése 1,2 százalékról 1,0 százalékra

Mol
A 2006-os 8 százalékos felértékelődésével a blue chipek sorában a leggyengébb teljesítményt nyújtó Mol esetében a hazai intézményi befektetők növelték jelentősebb mértékben részesedésüket, az év elején még az olajcég 4,0 százalékát magáénak tudó tulajdonosi csoport év végére 5,2 százalékra növelte tulajdonosi hányadát. A külföldi intézmények 58,2-ről 58,6 százalékra növelték részarányukat, miközben a hazai magánbefektetők birtokában az év eleji 2,4 százalék után az olajtársaság részvényeinek 2,5 százaléka volt.
MTelekom, Richter
A tavaly 11 százalékkal dráguló Magyar Telekom tulajdonosi struktúrájában a hazai magánszemélyek 1,45-ről 1,18-ra csökkentették részarányukat.
A Richter (13 százalékos hozam 2006-ban) esetében a hazai magánbefektetők 1,95 százalékról 2,42 százalékra növelték tulajdonosi hányadukat, miközben az év elején még a gyógyszerég 66,91 százalékát birtokló külföldi intézmények év végére 64,35 százalékra csökkentették részesedésüket. A hazai intézményi befektetők birtokában lévő Richter-részvények mennyisége jelentősen nőtt az év folyamán, a teljes alaptőke 5,78 százalékát birtokló tulajdonosi kör év végére 7,67 százalékra hizlalta részesedését.
Kimaradtak a rallyból
A 2006-ban jelentősen felértékelődő részvények többségénél a hazai magánbefektetők inkább az eladói oldalon álltak az év folyamán. A Rába esetében például, amely mintegy 70 százalékos hozamot biztosított 2006-ban - és január elseje óta további 33 százalékkal drágult - a hazai magánszemélyek 33,62 százalékról 25,40 százalékra csökkentették részesedésüket. A 74 százalékos tavalyi hozamot biztosító Linamar tulajdonosai között a belföldi magánszemélyek az év elején még 10,1 százalékos súllyal szerepeltek, míg év végén már csak 7,92 százalékossal.
A tavaly csaknem kétszeresére dráguló Pannonplast tulajdonosai között a belföldi, a külföldi intézmények és a hazai magánbefektetők is csökkentették részesedésüket - jelentősen nőtt a saját tulajdonban lévő részvények mennyisége. A belföldi magánbefektetők a kiváló teljesítményt nyújtó részvényből év elején még 1,02 millió darabot, év végén pedig 786 ezer darabot tartottak, ez a teljes alaptőke 24,4 illetve 18,7 százalékának felel meg.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Teljes vasúti leállás az egész országban, az oroszok hackelhették meg a rendszert

Nem vesződnek az árrésstoppal, jöhet az állami boltlánc

Kötéltáncot járnak, bármikor kitörhet egy komolyabb felkelés

Fájni fog: a kormány terve káoszt okozhat az ingatlanpiacon

Ellepte a magyarok kedvenc tengerpartját ez a mérgező hal, keserves fájdalmat okoz a csípése

Még azelőtt bukhat a kormányfő, hogy a hatalom a kezébe kerülne

Volt NATO-tábornok: 2027-ben törhet ki a világháború, de már idén is nagy baj lehet

Putyin lebukott, egész végig ez lehetett a háború célja?

Egy hónap alatt bekrepált a lengyel kiskereskedelem, már élelmiszerre sem költenek
