Az Amundi Asset Management 2025-ös tőkepiaci várakozásai a részvénypiacok dinamikájának változását vetítik előre: egyes régiókban erős nyereségnövekedés várható, ezek piaci hatását azonban az értékeltségek csökkenése mérsékelheti. A fő megállapítások:

  • A feltörekvő piaci részvények a következő évtizedben várhatóan felülteljesítik a fejlett
    piacokat.
  • Az USA és Kína technológiai versengése különösen előnyös lesz India számára.
  • A csodálatos 7-es súlya a piaci kapitalizációban sebezhetővé teszi az amerikai piacot.
  • Döntő lesz az ágazati allokáció, mivel a mesterséges intelligencia kiemelten támogatja az IT-t és az egészségügyet, a beruházási trendek előnyben részesítik az ipari ágazatokat, a
    dereguláció pedig a pénzügyi szektornak kedveznek.

Mire számíthat, aki kínai részvényekbe fektet?

Az Amundi szerint a kínai részvénypiac kilátásai javultak, mivel Peking gazdaságpolitikai támogatása némileg visszaadta a piacok bizalmát, de a jövőbeni teljesítménye erősen függ a belföldi gazdaságpolitikai intézkedésektől és az amerikai kereskedelempolitikától.

A költségvetési támogatás ellensúlyozza a Kínából érkező termékekre kivetett amerikai importvámok gazdasági hatását, de ezeket a várakozásokat jelentősen felülírhatja, ha az amerikai kormányzat visszaemeli a vámokat a közelmúltbeli csúcsok közelébe.

A legígéretesebb piac: India

Az indiai részvénypiac a 8,2 százalékos évesített várható hozammal - saját devizában a következő 10 évben - továbbra is a globális rangsor élén áll, mivel a robusztus nyereségnövekedési kilátások ellensúlyozzák a feszített értékeltséget.

Az indiai piac védettebbnek tűnik a vámháború hatásaival szemben, amely az ázsiai gyárközpontokat, például Vietnamot és Indonéziát sújtja.

Ráadásul India egyre inkább haszonélvezője az Egyesült Államok és Kína közötti folyamatos technológiai rivalizálásnak, mivel az ellátási láncaikat diverzifikálni kívánó multinacionális
vállalatok előszeretettel választják Indiát, mint alternatív innovációs célpontot. 

Kép: Economx

Az európai részvények továbbra sem drágák

Az európai részvények javuló kilátásait a profitnövekedés, a viszonylag kedvező értékeltségi szintek, valamint a termelékenység növekedését és a versenyképesség helyreállítását célzó reformok támogatják. Németország közelmúltban megszavazott költségvetési csomagja,
valamint az esetleges tűzszünet és újjáépítés Ukrajnában tovább növelheti a régió vonzerejét, sőt túl is lendítheti a 7,5 százalékos hozamvárakozáson.

Wall Street, a bizonytalan terep

Az amerikai részvényeket tekintve a piac 2024 végén továbbra is jelentősen túlértékelt volt, az Amundi szerint a magas értékeltség továbbra is negatívan befolyásolja a hosszú távú amerikai
hozamkilátásokat, ezért érdemes lehet megfontolni a kevésbé drága régiókba való átsúlyozást.

De az is igaz, hogy a nagy technológiai vállalatok kivételével az értékeltség már közelebb áll a történelmi átlagokhoz. Mindazonáltal a magas piaci koncentráció és a befektetői hangulat változásának lehetősége felerősítheti a negatív piaci mozgásokat. A geopolitikai kockázatok, beleértve a protekcionista kereskedelmi intézkedéseket pedig további bizonytalanságot eredményeznek - vélik az Amundi elemzői.

Nyerő ágazatok: AI, ipar, pénzügy

Ágazati szinten a mesterséges intelligencia továbbra is támogatni fogja az információs technológiát, amelyet szorosan követ az egészségügy, de az előnyök persze fokozatosan kiterjednek más ágazatokra is.  

Az éghajlatváltozás és a geopolitikai dinamika támogatja a beruházásokat, ami leginkább az ipari szektort erősíti.  

A deregulációt támogató gazdaságpolitikai döntések pedig javíthatják a tőkehatékonyságot
és a részvényesi megtérülést, különösen a pénzügyi szektorban. 

A következő évtizedben a portfóliók összeállításánál az ágazati allokáció kulcsfontosságú lesz, különös tekintettel arra, hogy a mesterséges intelligencia, az éghajlatvédelmi kezdeményezések és a politikai változások különböző módokon és eltérő mértékben befolyásolhatják a befektetések megtérülését az egyes iparágakban és régiókban

- írták az Amundi szakértői.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!