Az Europol keretében működő európai kiberbűnözés elleni központ (European Cybercrime Centre - EC3) szorosan együttműködik az érintett országok egységeivel és a fő iparági partnerekkel annak érdekében, hogy a fenyegetést csökkentsék és az áldozatokat segítsék - közölte az Europol. A legutóbbi, pénteki támadás egy eddig példátlan szintet ért el és a bűnösök felderítése komplex nemzetközi nyomozást igényel - olvasható a hatóság közleményében, amelyben egyúttal egy kis segítséget is adnak azoknak, akiknek a gépe zsarolóvírusokkal megfertőződött.
Íme, egy nagy segítség
Kapcsolódó
A holland rendőrség és az Europol it-biztonsági ágazatban tevékenykedő cégek segítségével ugyanis létrehozott egy olyan ingyenes online oldalt, amelyen olyan információk lelhetők fel amellett, hogy hogyan lehet megvédeni a számítástechnikai eszközeinket, adatainkat a zsarolóvírusoktól, hogy mit tegyünk, ha zsarolóvírussal fertőződik meg a gépünk.
Az oldalon - amely ugyan 13 nyelven elérhető, de ezek között nincs a magyar - némi történeti áttekintés mellett olyan hasznos eszközt is biztosít, mint a zsarolóvírus hatástalanítása. A szakértők ugyanis több zsarolóvírust dekódoltak és az adatbázist is folyamatosan frissítik.
A jó hír, hogy el lehet kerülni, hogy egy zsarolóvírusos támadás áldozataivá váljunk, de ha ez mégis megtörtént, akkor a rossz hír, hogy sok esetben meglehetősen korlátozott az, amit tehetünk, hacsak nincs biztonsági mentésünk illetve ha nincs biztonsági szoftverünk az eszközön. Az öröm az ürömben, hogy azért néha mégis lehetséges a fertőzött gépek felett visszavenni az uralmat és ismét hozzáférni a kódolt file-okhoz anélkül, hogy teljesítenénk a zsaroló kérését (amelyet egyébként sem ajánlanak a hatóságok).
No more ransom! elnevezésű oldal "Crypto Sheriff"-je például - részletes útmutatás mellett - segít a zsarolóvírus beazonosításában, dekódolásában, illetve arra is találunk lehetőséget, hogy az ilyen bűncselekményt jelentsük a hatóságoknak.
Miért hozták létre a honlapot?
A weboldalon található információk szerint a kezdeményezést azért hívták létre, mert a zsarolóvírusok, amelyek lekódolják az áldozat gépét és csak váltságdíj fejében hajlandó azt feloldani, egyre nagyobb problémává növi ki magát és a kiberbűnözés ellen küzdő biztonsági szakembereknek is komoly fejtörést okoz az elhárítása.
Az utóbbi időben ez a típusú fenyegetés olyan széles körben elterjedté vált, hogy már járványnak is nevezhető. Az ilyen támadások száma csak 2015 áprilisa és 2016 márciusa között 5,5-szeresére nőtt 2014-2015 hasonló időszakához képest és mintegy 718 ezer felhasználót fertőztek meg.
A rendőrség viszont egymaga nem tud ez ellen harcolni, de a biztonsági szakemberek, kutatók sem tudnak a bűnüldöző szervek nélkül fellépni ellene. A kezdeményezés elindítói szerint a zsarolóvírusok elleni fellépés ezért a rendőrség, az igazságszolgáltatás, az Europol és az it-biztonsági vállalatok közös felelőssége, ami közös fellépést is igényel.
Legolvasottabb

Robbanás történt az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázokkal teli felhő, itt be kell csukni az ablakokat

Elkezdődött: Bevezetné a 13 órás munkanapot az uniós ország, őrjöngenek a szakszervezetek

Kész rémálom most az utazás, orbitális sorok kígyóznak az autópályákon

Szívszaggató szertartáson helyezték végső nyugalomra Diogo Jotát és öccsét

Mennyibe kerül most Horvátország? Itt az idei nyaralás teljes árlistája

Orbán Viktor szerint bomlik a Tisza: így kommentálta a tiszás frakcióvezető hirtelen lemondását

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Táborozó gyerkekeket nyelt el a villámárvíz, minden perc számít

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát
