A kormánykoalíció a munkaerőhiányt bevándorlókkal enyhítené, szeretnék, hogy szakképzett emberek érkezzenek az országba. Vannak olyan politikusok, akik szerint ennél is tovább kell lépni, ugyanis az emberek túl korán mennek nyugdíjba.
A héten Olaf Scholz kancellár is bekapcsolódott a vitába, úgy fogalmazott: "növelnünk kell azoknak az embereknek az arányát, akik valóban a nyugdíjkorhatárig dolgozhatnak".
Megjegyzései újabb vitát váltottak ki arról, hogy a jelenlegi nyugdíjrendszer megfelel-e a célnak, és mit kell tenni annak érdekében, hogy a 60 év felettiek ne hagyják hamar abba a munkát.
Még az is felmerült, hogy meg kellene szabadulni a hivatalos nyugdíjkorhatártól, és át kellene térni egy rugalmasabb rendszerre.
- írja a The Local.
Pontokat gyűjtenek a németek
Jelenleg Németországban, aki legalább 5 évig befizetett a rendszerbe, kaphat nyugdíjat. A szolgálati idő alatt az emberek pontokat gyűjtenek. Nyugdíjba vonulásakor a nyugdíjalapba befizetett minden egyes év után járó pontokat összeszámolják, és ezek alapján számítják ki a nyugdíjat. Ha elég sokáig fizetett be valaki, általában a nettó fizetésének körülbelül 70 százalékára számíthat.
Azok, akik legalább 35 évig dolgoztak, de az átlagbér 80 százalékánál kevesebbet kerestek, egy bizonyos "alapnyugdíjhoz" juthatnak.
Jelenleg a német nyugdíjkorhatár 65 év, de ezt 2029-ig fokozatosan 67 évre emelik. A korai nyugdíjba vonulás lehetséges - de ennek ára van. Általában az állam az éves nyugdíjából minden egyes plusz év vagy nyugdíjba vonulás után 3,6 százalékot von le, így a két évvel korábbi nyugdíjba vonulás 7,2 százalékos csökkenést eredményez.
Drasztikus emelés kellene
Egyes közgazdászok azon az állásponton vannak, hogy a nyugdíjkorhatárnak 2042-43-ra 68 évre, 2054-55-re pedig 69 évre kellene emelkednie.
Vagy éppen el kellene törölni a nyugdíjkorhatárt
Eközben a liberális FDP politikusai a svéd mintájú rendszerért lobbiznak, ahol a hivatalos nyugdíjkorhatárt teljesen eltörölték. Ehelyett az emberek megválaszthatják, mikor mennek nyugdíjba, és nyugdíjukat ennek megfelelően csökkentik vagy emelik.
Ne bolygassuk!
Hubertus Heil (SPD) munkaügyi miniszter azonban kategorikusan elutasította a nyugdíjkorhatár megbolygatására vonatkozó terveket.
A nyugdíjkorhatár további emelése 69, 70 vagy 75 évre helytelen és igazságtalan, mert ez valódi nyugdíjcsökkentést jelentene sok ember számára, akik egyszerűen nem tudnak addig dolgozni
- mondta. Szerinte a 67 éves nyugdíjkorhatár más országokhoz képest már most is magas, és a magasabbra emelése a fiatalabb generációt terhelné.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Szelfizett a kormányfő a pápa temetéséről, népharag zúdult rá

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

Régóta várt idő köszönt be az előttünk álló héten, de nem árt közelben tartani az esernyőt

Durván bezuhant Trump népszerűsége

Borzalmas baleset az M1-esnél: mentőhelikopter kellett a helyszínre

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Ugyanaz az uniós rém fenyegeti a magyar bankokat és a kkv-kat

Befektetne a Toyota: 42 milliárd dolláros kivásárlást fontolgat
