Romániában a bruttó hazai termék 27,3 százalékát teszik ki a munkavállalók által befizetett adók, míg az EU átlaga 41,1 százalék - írja a Maszol az economedia.ro hírportálra hivatkozva. Összesen 6058 milliárd euró folyt be tavaly az EU-tagállamok kasszájába adók formájában.

Ez 520 milliárd euróval haladja meg az egy évvel korábbi összeget. Ebben benne van a személyi jövedelemadó és az is, ami a társadalombiztosítási hozzájárulásból folyt be. Az Európai Unióban átlagban az állami adóbevételek a GDP 41,1 százalékát teszik ki, a tagországok között azonban óriási eltérések vannak.

A legkisebb adók Írországban terhelik a munkavállalókat. A szigetország államkasszájába a GDP mindössze 21,9 százaléka folyik be adók formájában. A második helyen Románia áll, ahol, az Eurostat adatai szerint a tavaly befizetett adó, a nyugdíj- és az egészségbiztosítás összértéke a GDP 27,3 százalékát tette ki. A következő Bulgária nagyjából 30 százalékkal.

Nyugaton magasabbak az adók

GDP-arányosan a dánok, a franciák és a belgák fizetik a legtöbb adót, 48,8, 47, illetve 46 százalékot. A gazdag nyugati jóléti államok kivétel nélkül a rangsor első felében foglalnak helyet. Az EU-n kívüli államok közül Norvégiában szintén magas, 45 százalék körüli az arány, tehát nagy az adóteher, ellenben Svájcban viszonylag alacsony, alig haladja meg a romániai szintet.

A legnagyobb növekedés 2020-hoz képest Cipruson következett be, ahol 34 százalékról 36-ra nőtt az befizetett adó aránya. A legnagyobb visszaesés, 36,1 százalékról 34 százalékra Magyarországon ment végbe.