Hétfőn emelkedésnek indultak az olajárak, kora délutánra
- a Brent nyersolaj határidős jegyzése határidős jegyzése 26 centtel, azaz 0,35 százalákkal 74,43 dollárra emelkedett hordónként
- egy hordó amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj pedig 58 centtel, 0,82 százalékkal 71,18 dollárra emelkedett.
A Brent és a WTI egyaránt mintegy 1,4 százalékkal növekedett a múlt héten, ami elsősorban az amerikai nyersolajkészletek vártnál nagyobb mértékű csökkenésének és az ünnepi szezon miatt megnövekedett üzemanyagkeresletnek köszönhető
A hét további részében pedig fontos adatok érkezenek a világ két legnagyobb olajfogyasztói piacáról: a kedden teszik közzé a kínai adatokat, illettve pénteken fog megjelenni az USA decemberi ISM felmérésének ( szolgáltatóipari beszerzési menedzser index) az eredményei.
A kínai kereslet növekedése
Az olajárakat elsősorban a legnagyobb nyersolajimportőr, Kína 2025-ös gazdasági növekedésével kapcsolatos optimizmus hajtotta fel. Múlt csütörtökön a Világbank 4,9 százalékra módosította Peking idei GDP-bővülésre vonatkozó becslését, 2025-ben pedig 4,5 százalékos növekedésre számítanak (szemben a korábban jelzett 4,1 százalékkal).
A gyarapodás élénkítése érdekében a kínai hatóságok beleegyeztek abba, hogy 2025-ben rekordösszegű, 3 billió jüan (több mint 160 ezer milliárd forint) értékű különleges államkötvényt bocsátanak ki – írja a Reuters.
A globális olajfogyasztás 2024-ben minden idők legmagasabb szintjét érte el annak ellenére, hogy Kína alulteljesítette a várakozásokat, és az olajkészletek viszonylag alacsony szinten indulnak a jövő évre
– mondta Ryan Fitzmaurice, a Marex vezető nyersanyagstratégája. A Világbank prognózisával összhangban Fitzmaurice is a kínai gazdasági adatok javulásával számol, de ezentúl a növekedés fontos feltételének tartja, hogy az Egyesült Államokban és máshol is alacsonyabb kamatlábakkal támogassák az olajfogyasztást.
Búcsúzóul még jól keresztbe tenne Putyinnak a távozó elnök
Joe Biden szigorítaná az orosz olajjal szembeni szankciókat, még Donald Trump beiktatása előtt. A regnáló amerikai elnök ezt azért nem lépte meg korábban, mert az energiaárak megugrásától tartott. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Eurómilliárdos veszteséget halmozott fel a Magyarországon is leépítő autóipari beszállító

Hidegzuhany jött a németek csoda fegyvergyártójára

Előbb-utóbb elgondolkodnak a láncok tulajdonosai, hogy érdemes-e Magyarországon maradni

Nem tudnak menekülni az antarktiszi tudósok, a csapat egy tagja félelemben tart mindenkit

Új katonai szövetség alakult a Balkánon: máris nagy az aggodalom

„Süvít, mint egy hajtómű", lemond Vucic, ha kiderül, hogy bevetették - perdöntő felvételek jöttek ki

Küldött egy levelet a Microsoft: dobjuk ki a szemétbe a számítógépünket

Felkerült a világtérképre Magyarország, ez lesz az előttünk álló évek legnagyobb sztorija

Megszólal Tiborcz István, minden részlet kiderül az értékmentésről
