Franciaországban a baloldali pártok megállapodtak abban, hogy a júniusi parlamenti választáson együtt indulnak. Ennek érdekében félreteszik nézeteltéréseiket Európa, a külpolitika és a kormányzati kiadások ügyében. A cél, hogy az újraválasztott Emmanuel Macron államfővel szemben ellenpólust állítsanak a törvényhozásban – derült ki a Financial Times tudósításából.
Az egyezséget több mint egy hetes nehéz tárgyalások után a radikális baloldali Elégedetlen Franciaország (LFI), az Európa Ökológia A Zöldek és a kommunista párt írta alá. A megállapodás értelmében az 577 fős nemzetgyűlést megválasztó szavazáson közös listával indulnak.
Kapcsolódó
A szebb napokat is látott Szocialista Párt (PS), amely siralmas elnökválasztási szereplése után a fennmaradásáért küzd, még nem döntött véglegesen a csatlakozásról, mert ehhez testületi döntésre van szükség. Az összefogás ellenzői, élükön Francois Hollande volt államfővel azzal érvelnek, hogy ha ezt tennék, akkor feladnák az alapelveiket.
Olyan parlamenti képviselőket akarunk küldeni a törvényhozásba, akik többséget alkotva meg tudják akadályozni Emmanuel Macron igazságtalan, brutális politikájának végrehajtását, továbbá le akarjuk győzni a radikális jobboldalt – derült ki az LFI és a PS közös közleményéből. Ezzel arra céloztak, hogy a Macront támogató politikai erőnek, a Köztársaság Lendületben pártnak többséget kellene szereznie a nemzetgyűlésben ahhoz, hogy a kormány végre tudja hajtani az elnök programját.
Húsba vágó ügyek
Az LFI úgy kommunikálja a közös indulást, hogy a többi párt támogatja a párt vezetője, Jean-Luc Mélenchon elnökválasztási programját. (Az elnökválasztás első fordulójában Mélenchon a szavazatok 22 százalékának megszerzésével a harmadik helyen végzett.) Ennek legfőbb elemei a nyugdíjkorhatár csökkentése 62-ről 60 évre, a minimálbér emelése és a francia alkotmány felülvizsgálása. Franciaország helye az EU-ban kritikus kérdés, miután az LFI „engedetlenséget” javasol az olyan esetekben, amikor az uniós szabályozás felülírna a franciát. A PS inkább „ideiglenes kivételekről” beszél az uniós szabályok megkerülésével kapcsolatban.
Elemzők szerint a baloldali szövetség sokkal inkább taktikai jellegű, mint elvi. A vitás kérdéseket félretették. Ilyen például az ukrajnai háború, amelyben az LFI jóval radikálisabb álláspontot képvisel, mint a PS vagy a Zöldek. A radikális baloldali párt nem szállítana fegyvereket a megtámadott országnak és felülvizsgálná Franciaország helyét a NATO közös parancsnokságában.
Kényszerpálya
Ha a baloldal nem egyesül, akkor péppé verik a választáson – mondja Luc Rouban, a Sciences Po egyetem politológus professzora. A Zöldeknek nincs túl sok vesztenivalójuk az összefogással, ám a szocialisták részéről a részvétel egyenlő a teljes megadással a radikális baloldal előtt.
A parlamenti választás az elnökválasztáshoz hasonlóan kétfordulós, ami kínos meglepetéseket hozhat. Erre példa a 2017-es szavazás, amelyen a radikális jobboldal vezető politikai ereje, a Nemzeti Gyűlés csak nyolc, az LFI csak 17 mandátumot szerzett, pedig a két párt elnökjelöltje (Marine Le Pen és Mélenchon) akkor is jól szerepel az elnökválasztáson.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

A kínaiak csak modern vasutat tudnak építeni, de a Budapest-Belgrád vonal nem ilyen

Aki nem enged az árból nem tudja eladni az ingatlanát

Fontos banki változások jönnek, mindenkit érintenek

Európa legmodernebb tankját fogják gyártani Magyarországon

Az újraiparosodó Magyarország elvesztette legfontosabb tartalékát
