A kormány egyik legfontosabb feladata jelenleg az, hogy gazdaságilag is garantálja az ország működőképességét. Ehhez az új intézkedésekben négy szempontot kell érvényre juttatni - jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes a Magyar Nemzetben szombaton megjelent interjúban.
- Egyrészt bizonyos ágazatokban - például a turizmusban és az építőiparban - élénkíteni kell a keresletet,
- másrészt meg kell óvni a munkahelyeket, amihez elengedhetetlen, hogy a vállalkozások ne menjenek csődbe és ne csökkentsék kapacitásaikat,
- harmadrészt gondoskodni kell új termelési lehetőségekről, vagyis támogatni kell a befektetéseket,
- végül figyelemmel kell lenni arra, hogy a válságkezelésre fordított állami milliárdok a hatékony és a versenyképes gazdasági megoldásokat támogassák.
A második hullám azonban új helyzetet teremtett, s erre a kormánynak ismét reagálnia kell. A tárcavezető szerint beruházások élénkítését szolgálja a az építőipar helyzetbe hozása. Emellett a járvány első hullámakor eredményesen léptettünk életbe célzott adócsökkentéseket a válság sújtotta ágazatokban, ilyen megoldások újbóli bevezetésére szintén van lehetőség. A hitelmoratórium meghosszabbítása pedig segítheti az átmenetileg nehéz helyzetbe került családokat és vállalatokat - fogalmazott Varga.
Kapcsolódó
A kormány megpróbál minél több uniós pénzt begyűjteni, hogy sok állami beruházást, amelynek a számláit korábban a magyar költségvetésből tervezték kifizetni, inkább EU-s forrásból finanszírozzák - így szabadítva fel hazai forrást az adócsökkentésekre és olyan beruházásokra, amelyek nem támogathatók uniós forrásból.
A tárca friss prognózisa szerint idén 5-6 százalékkal zsugorodik a magyar GDP, ehhez 7-9 százalékos költségvetési hiány társulhat, az államadósság pedig az év eleji 66 százalékról a GDP 76-78 százalékára emelkedhet.
A 2021-ra három forgatókönyvvel számolnak, attól függően, hogy mikor lesz elérhető a koronavírus elleni vakcina.
- Az optimista verzió szerint ha az oltóanyag 2021 második negyedévében már rendelkezésre áll, akkor 4-5 százalékkal növekedhet a magyar GDP.
- A pesszimista alapján ha az oltóanyag 2021 közepén lesz meg, s a védőoltások nem kezdődnek meg, akkor előfordulhat, hogy a nullánál alig lesz nagyobb növekedés.
- Egy harmadik lehetőség, hogy lesz vakcina, de az elhúzódó kilábalás miatt csak 3-4 százalék körül alakulhat a magyar GDP-növekedés.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Önnek is eltűnt ma egy csomó pénze az állampapír számlájáról? Van rá magyarázat!

Nyomás alatt a pedagógusok - Már minden tizedik diákkal gond van

A tanárok és orvosok hamarosan eltűnhetnek – a mesterséges intelligencia veszi át a helyüket?

Megvan az oroszok új háborús célpontja? Fusson, ki merre lát - üzenik a dezertőrök

Beütött az újabb kripto katasztrófa: megbukott a piac kiskedvence

Ártatlan turistákat is elvittek az oroszok a frontra, drámai állapotokról vallott két fogoly

Itt a folytatás, jöhet a betelepülők adója és a lakcímtilalom

Kiderült, mennyit visz haza egy átlagos magyar nettóban

Katonai reptéren szállt le a Wizz Air gépe, ez áll a háttérben
