Melyik város kerül fel Európa térképére? (részletes)
Jelentősen eltérő költségvetésből valósítanák meg elképzeléseiket az Európa Kulturális Fővárosa 2010 címért versengő magyarországi városok, a pályázatok végösszege 15 milliárd forinttól 92 milliárdig terjed. A jelöltek inkább magántőkére számítnak, kevésbé kalkulálnak uniós vagy állami támogatással.
Bár az európai kulturális fővárosi címre beadott hét pályázat bekerülési költsége között nagy az eltérés, az uniós és kormányzati forrásokat illetően hasonlóak az igények – közölte a NAPI Gazdasággal Mesterházy Balázs a kulturális tárca miniszteri biztosa. A kormányzati szerepvállalás összegét a gazdaság lehetőségeihez mérten becsülték meg a pályázók, a program állami támogatásának mértékéről ősszel vagy jövő tavasszal döntenek. Uniós forrást a második nemzeti fejlesztési tervből szerezhetnek a városok beruházásaikhoz. A pályázók többsége jelentős magántőke-bevonásra számít azoknál a beruházásoknál, amelyek kereskedelmi funkciót is elláthatnak. Miskolcon például libegőt építene az Avasra egy befektető, de a legtöbb pályázat keretében szálloda, étterem, szórakoztatóközpont vagy élményfürdő épülne magántőkéből.
Budapest tervezett a legnagyobb költségvetéssel amelyből 75 milliárdot szánnak az óbudai gázgyár rehabilitációjára. Hasznosítanák a közraktárak területét is, a Margit-híd sziget felőli oldalához pedig üvegbuborékot csatolnának, amely információs központként, kilátóként és kávézóként funkcionálhatna. A fejlesztések jórészét magántőkéből valósítanák meg, a főváros hatmilliárd forintot szán a projektekre. Budapest győzelme esetén Győrnek, Miskolcnak és Pécsnek egy-egy hónapra átengedné a címet.
Debrecenben új színházat, modern művészeti központot és Ludas Matyi témaparkot építenének, sőt nomád olimpiát is rendeznének a cím elnyerése esetén. A város összesen 15 milliárd forintot áll a költségvetésből. Eger pályázatában olyan beruházások kerültek a középpontba, amelyek a kulturális alapú városfejlesztésnek köszönhetően már egyébként is tervben voltak – mondta lapunknak Protovinné Zsilinszky Erzsébet, az önkormányzat idegenforgalmi és kulturális irodájának vezetője. A város 3,4 milliárd forintot vállalna, és a fejlesztések többségét magántőke bevonásával valósítaná meg. Több mint 73 milliárd forintot fordítanának beruházásokra, hasznosítanák a város alatt pincerendszert, fényművészeti központot valamint történelmi játszóházat hoznának létre és rehabilitálnák a Szent Miklós városrészt is.
Győr költségvetése a legkisebb, a város 15,75 milliárd forintból valósítaná meg terveit, amelyből 3,75 milliárd forint menne el a működtetésre – közölte a NAPI gazdasággal Borsa Kata, a város pályázatának írója. A programok lebonyolításába csaknem száz települést vonnának be a régióból, a város kiemelt partnere a Pannonhalmi bencés főapátság, és a komáromi Monostori Erőd Kht.
Miskolc pályázatában 8 milliárd forintot tesz ki a működtetés költsége, amelyből a város összesen 2,5 milliárd forintot különít el. Miskolc az arculatváltásra összpontosít, amelyben stratégiai szerepet játszik a kultúra; a beruházások jelentős része, például az avasi régészeti lelőhelyre alapozó tűzkőkori élménypark vagy az ipari erőmű tudományos múzeumként való hasznosítása nem a pályázat kapcsán merült fel – mondta lapunknak Fedor Vilmos alpolgármester.
Pécsen 34,6 milliárd forint jutna fejlesztésekre – tájékoztat Taróssy István projektvezető. A város 2002-től készül a kulturális fővárosi címre, a növekedés kulcspontjának a kulturális ipart tekintik, ezért a beruházásokat – például egy hangverseny- és konferenciaterem létrehozását, valamint a Zsolnay-épületegyüttes rehabilitációját – mindenképpen megvalósítják.
Európa Kulturális Fővárosának története 1985-ben, a görög kulturális miniszter kezdeményezésre indult el. Az első kitüntetett város Athén volt, az idén az írországi Cork viseli a címet. Az EU kulturális miniszterei 2004-ben döntöttek úgy, hogy a jövőben két város: egy régi és egy új tagországbeli birtokolhatja a címet. Öt év múlva, 2010-ben egy német várossal – Görlitzcel vagy Essennel – közösen lesz a magyarországi nyertes Európa Kulturális Fővárosa. A tíz magyar és öt külföldi szakemberből álló zsűri döntése alapján a kormány még október 23. előtt dönt arról, melyik várost terjeszti megerősítésre Brüsszelbe.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.