A Kék Áramlat gázvezeték balkáni meghosszabbítását a Gazprom a Mollal készíti elő, s az orosz óriáscéggel való stratégiai partnerség jóvoltából Magyarország elosztó központtá válhat Kelet-Közép-Európában - hangsúlyozta a magyar gazdasági miniszter pénteken Moszkvában a magyar-orosz gazdasági együttműködési kormányközi bizottság második ülése utáni sajtóértekezleten az MTI-Eco tudósításában.
Kóka János, aki Leonyid Rejman orosz információs technológiai és távközlési miniszterrel együtt elnökölt a bizottsági ülésen, három kulcsfeladatot emelt ki a tucatnál több áttekintett tervezet közül.
Az első az energiabiztonság a téli időszak előtt (a miniszter meggyőződött róla, hogy az orosz partnerek biztosítják a magyar gázellátást), valamint a közös energetikai projektek, mindenekelőtt a Gazpom-Mol tervek előmozdítása.
Kóka szerint a Gazprom és a Mol közös vállalata fél éven belül készíti el a tanulmányt Fekete-tenger alatti orosz-török gázvezeték Törökországtól Ausztriáig való meghosszabbításának megvalósíthatóságáról, beleértve egy tízmilliárd köbméteres magyarországi gáztároló létesítését is.
Maga a megvalósítás hozzávetőleg öt évet és több milliárd dolláros befektetést igényel - mondta a magyar tárcavezető. A Gazprom már jelezte, hogy a Mol részt vesz a megvalósításban is mint beruházó.
A másik kulcsfeladat Kóka szerint Záhony kelet-nyugati "átkapcsoló" csomóponttá tétele annak érdekében, hogy "Magyarországon - s ne Lengyelországon vagy Szlovákián - át haladjon az orosz, sőt távol-keleti áru Nyugat-Európába, és a magyar határmelléken teremtse munkahelyek tízezreit".
A záhonyi nemzetközi logisztikai központ létrehozását egy tavaly májusi magyar-orosz-ukrán memorandum irányozta elő, munkacsoportot alakítva a három fél, illetve vállalataik hozzájárulásának vizsgálatára - emlékeztettek megfigyelők. Orosz elemzők szerint az ázsiai-csendes-óceáni térségből Nyugat-Európába irányuló, elég szerény konténerforgalom gyors megélénkítése nem könnyű feladat.
Kóka mindenesetre rámutatott, hogy a MÁV már alapított egy külön vállalatot a záhonyi fejlesztésekre, és jelezte: moszkvai vizitjén még tárgyal Igor Levityin orosz közlekedési miniszterrel, s az orosz szándék a következő napokban véglegesedhet. Ezután háromoldalú találkozót kell tartani Ukrajnával együtt. Magyar részről készen áll a projekt, s a jövő évben indulhat - jelentette ki a miniszter, várva az orosz és ukrán beruházásokat.
A harmadik kulcsfeladatként Kóka a miskolci közös nanotechnológiai kutatólaboratórium beindítását jelölte meg egy magyar állami beruházás segítségével, ami után a központ orosz beruházókat fogadhat, s EU-pénzeket vonhat be, majd piacra viheti az orosz know-how és a magyar technológia találkozásának produktumait.
A miskolci központ 2007 első felében eszközöket vásárolhat az 1,8 milliárd forintnyi közpénzből, s egy hónapon belül elkészül az üzleti modell orosz fél részvételének mikéntjéről - mondta a magyar miniszter.
Kóka és Rejman megállapodott két új munkacsoport alakításában a gyógyszerpiaccal és a turizmussal való foglalkozásra, túl a négy meglévő munkacsoporton (energetika, közlekedés, mezőgazdaság, kutatás-fejlesztés).
Egy kérdésre Rejman jelezte: megelégedéssel nyugtázta Kóka biztosítékait arra vonatkozólag, hogy "a tévében látott magyarországi események" nem hatnak ki a kormány irányvonalára, s az üzleti fejlesztés feltételeire.
Az orosz miniszter bizakodott, hogy a budapesti bíróság igazságos ítéletet hoz a Metrovagonmashnak a metrókocsitender eredményére vonatkozó fellebbezése ügyében. A vesztes orosz cég keresetének alapja, hogy a nyertes konzorcium egyik tagja, a Transelektro Közlekedési Rt. ellen a tender ideje alatt csődeljárás indult, ami kizáró ok.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.