A jegybank holnapján közzétett táblázat szerint a programhoz kapcsolódó hatodik heti tenderen 100 millió euró értékben kötött 30 hónap lejáratú, úgy nevezett CIRS-ügyletet (devizakamat-csere ügylet). A kereskedelmi bankok korábban egyetlen alkalommal, június 10-én 8 millió eurónyi 30 hónapos csereszerződést vittek el.
A mostani aukción az átlagos elfogadott spread, azaz a BUBOR-hoz viszonyított átlagos kamatkülönbözet -39 bázispont volt, míg június elején -85 bázispont. A kialakult átlagos spread mindkét tender esetében a benyújtható maximális spread volt.
A jegybank május 24-én jelentette be, hogy a növekedési hitelprogram harmadik pillérének keretében heti rendszerességgel tart eurólikviditást nyújtó devizacsere (FX-swap és CIRS) tendereket, összesen 8 különböző futamidőre.
A program harmadik pillére értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentik a jegybanknál tartott kéthetes jegybanki kötvényállományukat, miközben az MNB a devizatartalék terhére hasonló értékben biztosítana számukra devizaforrást rövid lejáratú külső adósságuk törlesztésére.
A heti tenderek során eddig rendre 200 millió eurónyi öthetes, 400-400 millió eurónyi három- és hathónapos FX-swap ügyletet, míg rendre 300 millió eurónyi 18, 21, 24, 27 és 30 hónapos CIRS-t ajánlott.
A CIRS ügyletek esetében a két szerződő fél arra vállal kötelezettséget, hogy a két érintett deviza esetében keletkező kamatot cseréli el a futamidő végéig. A csere árát az ügylet megkötésekor megállapított spread jelképezi.
Az MNB terméktájékoztatója szerint a növekedési hitelprogram keretében megkötött CIRS-ügyletek esetében az MNB és az ügyfél 3 havonta a 3 hónapos EURIBOR-t és a 3 hónapos BUBOR spreaddel korrigált értékét cseréli el, tőkecserére csak a kezdeti elszámoláskor és lejáratkor kerül sor.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Brüsszel megunta az óraátállításosdit, el is dőlt a kérdés

Kicsin múlt az atomkatasztrófa, vérfagyasztó hírek Oroszországból

Pusztító repülőgépeket ont a Boeing: a fegyverkezési láz elérte a vállalatot

Rossz hírt kaptak a magyar munkavállalók: háromnegyedüket érinti a baj

Meghökkentően zárult az EU-csúcs, az ukránokon spórolhatnak

Késes támadás Németországban: két ember súlyosan megsérült, egyikük életveszélyesen

Pont akkor távozott Tiborcz István bizalmasa, amikor kijött az ÁSZ jelentése az MNB-alapítványokról

Kétszer jártak rosszul, akik a tengerentúlon fektettek be

Nem egészen az történt az állampapírokkal, amire mindenki számított
