Vlagyimir Putyin aláírta a tavaszi sorozásról szóló rendeletet, miszerint április 1. és július 15. között hívja katonai szolgálatra az orosz állampolgárokat.
Ennek keretében mintegy 160 ezer orosz állampolgárt terveznek besorozni a hadseregbe Oroszországban.
Őrült mennyiségű embert soroznak be megint az orosz seregbe
Putyin elnök aláírta a tavaszi sorozásról szóló rendeletet, amelynek értelmében 160 ezer embert terveznek besorozni az orosz hadseregbe. Részletek.A március 28-án kelt jogszabályban előírt tömeges behívás viszont Rácz András Oroszország-szakértő szerint közel sem annyira kirívó lépés, mint gondolnánk. Sőt, érvelése alapján az eddig megszokott mederben folyik a procedúra.
A Corvinus Egyetem oktatója közösségi oldalán pontokba szedve fejtette ki, pontosan mit is jelent az orosz elnök idevágó rendelete, annak kontextusára is kitérve:
a március 28-án megjelent elnöki rendelet szerint az orosz kormány valóban elrendelte 160 000 hadköteles korú férfi behívását – ez azonban csak a megszokott, normál sorozás.
– vezette fel posztját Rácz András, kifejtve:
- „az orosz hadsereg a mai napig részben sorállományúakból áll, a sorkatonák számára a szolgálati idő egy év. Évente két behívási ciklus van, egy tavasszal, egy ősszel. Tavasszal mindig kicsit több újoncot hívnak be, ősszel kicsit kevesebbet.
- Tavaly tavasszal 150 000 fiatalt hívtak be sorkatonának, ősszel pedig 133 000-et.
- Az orosz törvények szerint békeidőben a sorkatonákat nem lehet külföldre vezényelni. (Emellett a sorkatonák harci bevetése belpolitikailag is nagyon érzékeny a csecsen háborúk óta). Az Ukrajna elleni nagy léptékű háború kezdetén néhányan ennek ellenére is a harcok közelébe keveredtek, de a Kreml ezt a problémát elég gyorsan orvosolta.
- Ettől persze a sorkatonák még részt vesznek a háborús erőfeszítésben, logisztikai, karbantartói és egyéb feladatokat ellátva, de csak az Oroszországi Föderáció területén belül. Elvileg persze a 2022 őszi, törvénytelen annexiók óta a megszállt ukrán megyék is orosz területnek számítanak – de sorkatonákat ezzel együtt sem vetnek ott be harcba.
- Amikor tavaly augusztusban megindult az ukránok kurszki betörése, nagyszámú orosz sorkatonát sikerült foglyul ejteniük. Az ügy annyira érzékeny volt az orosz belpolitikában, hogy – a háború története során először – Moszkva kezdeményezett fogolycserét, hogy hazavihessék az elfogott sorkatonákat.
- A kurszki harcok során a későbbiekben nem is vetettek be sorkatonákat, hiába zajlottak az összecsapások orosz területeken. Ez várhatóan a közeljövőben sem fog változni”
– vetítette előre a szakértő, aki meglátásait úgy summázta:
Ebben a mostani behívásban nincs semmi rendkívüli, teljesen rutin az egész. A most behívott fiatalok a harcokban nem fognak részt venni, „csak” a háborús erőfeszítés hátországbeli támogatásában. Nem arról van szó tehát, hogy gyorsan megjelenik majd a fronton 160 000 új orosz katona.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ilyen hatást gyakorol a szervezetre a buborékos ásványvíz, diétában is segíthet

Felállt a válságstáb: lekapcsolták az ország atomerőműveit
Tényleg szükség lesz az EU 72 órás túlélőcsomagjára? A hatalmas leállások láttán nem kizárt

Az Országgyűlés ma dönt a lex Magyar Péterről

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Európai áramszünet: leállt a kártyás fizetés is, kígyóznak a sorok az ATM-ek előtt

Érkezik az új állampapír plusz, ilyen kamatokra lehet számítani

Egyre aggasztóbb a helyzet: a lazítások emberéletekbe kerülhetnek

Akár néhány hónap múlva jöhet a vádemelés: megnéztük, hogyan működik a bennfentes kereskedelem
