Az Egyesült Államok védelmi minisztere lengyel kollégájával, Władysław Kosiniak-Kamyszszal folytatott megbeszéléseket. Elmondása szerint szándékos, hogy az első állomása Varsó volt. Szerinte ugyanis Lengyelország „a kontinens mintaszövetségese”, mivel nem csak saját védelmébe, hanem a közös védelmükbe is hajlandó befektetni.

„A barátságunk, a kötelékünk vasszilárd, és kifejezetten azért jöttünk ide, hogy ezt megerősítsük” – nyilatkozta Hegseth. Hozzátette, az ország sok dologban példát mutat, többek között abban, hogy itt a legmagasabbak a NATO relatív védelmi kiadásai, amelyek idén várhatóan a GDP 4,7 százalékát teszik ki.

Az NfP írása szerint Hegseth azt is megjegyezte, hogy Lengyelország megérti, hogy bár fontos a diplomácia, de „végső soron a golyók, a tankok, a helikopterek és a kemény erő még mindig számít". Emellett pedig megköszönte az ország kiemelt támogatását is, amelyet a jelenleg ott állomásozó mintegy 8000 amerikai katonának mutatott.

Arra a kérdésre, hogy az USA fontolóra venné-e katonai erőinek kivonását Kelet-Európából, beleértve Lengyelországot is, egy esetleges ukrajnai békemegállapodás részeként, Hegseth nem adott közvetlen választ.

Ugyanakkor kifejtette, hogy Trump elnök elismeri, hogy az amerikai jelenlét a kontinensen azért fontos, hogy jelezze a szolidaritást és elrettentse Vlagyimir Putyint. Hozzátette azonban, hogy az már nagyobb vita tárgyát képezi, hogy mi fog történni öt, tíz vagy tizenöt év múlva.

Dehogy is, nem tettek „szükségtelen” engedményeket Putyinnak

Az amerikai védelmi miniszter leszögezte, visszautasítják, hogy az Egyesült Államok engedne a Putyin vezette Oroszországnak. Úgy látja, az elnök a „répa és bot” elvét követi a békéhez vezető úton. Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.