Az Alcatraz-szigeten álló ódon börtönépületbe és miliőjébe most friss fotóbetekintést nyerhetünk, miután Donald Trump amerikai elnök május elején belengette, hogy több mint hat évtized múltán újranyitná a méltán hírhedt börtönt.
Donald Trump újranyitná a hírhedt amerikai börtönt
Az amerikai elnök közösségi média oldalán hirdette ki, újjáépítik és ismét megnyitják az 1963-ban bezárt börtönt a San Franciscó-i Alcatraz-szigetén. Az Egyesült Államokat túl sokáig sanyargatták a gonosz, erőszakos és visszaeső bűnözők, a társadalom söpredéke, akik soha nem fognak mást tenni, mint nyomorúságot és szenvedést okozni – jelezte Trump. Részletek.A nemes egyszerűséggel Alcatrazként emlegetett büntetés-végrehajtási intézmény jelenleg már csak múzeumként és nemzeti emlékhelyként üzemel, bár a börtönéveket megelőzően katonai erődítményként szolgált.
A parányi szigeten elterülő épületcsoportból kiemelkedik egy világítótorony. A San Francisco-öböl közepén, Kalifornia államban elterülő földdarabot még a környéket az 1770-es években felfedező spanyol Juan Manuel de Ayala hajós tiszteletére nevezték el: végül az általa adott La Isla de los Alcatraces, azaz a „szulák szigete” név angolosodott formája rögzült.




A sziget 1821-ben a Spanyolországtól függetlenedő Mexikó részévé vált, egészen 1848-ig, amikor az mexikói–amerikai háború után Kaliforniával együtt az Egyesült Államok fennhatósága alá került.
1853-ban kezdődtek az Alcatraz erődjének építési munkálatai. A börtönnek helyet adó téglaépületet 1867-ben húzták fel, azelőtt a foglyokat az őrház alagsorában, illetve egy 1863-ban épült faépületben tartották fogva. Az erődítési munkálatokba és az építkezésekbe az elítélteket is bevonták. A későbbiekben indiánokat és más hadifoglyokat is szállítottak ide. Egyes börtönrészeket tűzeset és földrengés is sújtotta, ezért és a szűkössé válása okán a századforduló táján már elszánták magukat az újjáépítésre. 1912-re épült fel az új börtön, mely az akkori világ legnagyobb vasbeton épülete volt.




A komplexumot 1915-ben börtönről fegyházra nevezték át, az intézményben uralkodó szigor változott az évek során, de alapvetően így is rendkívül szoros szabályrendszer honolt.
Noha előfordultak szökési kísérletek, ám a rabok legtöbbje visszafordult, vagy a jéghideg tengerbe fulladt.



Maga a börtön 1934 és 1963 között maximális biztonsági szinten funkcionált, és ez időtájt falai között olyan hírhedt figurák töltötték büntetésüket, mint Al Capone.
62 évvel ezelőtt rendelte el az intézmény bezárását Robert F. Kennedy főügyész. A döntést a magas fenntartási és üzemeltetési költségekkel indokolta, de már a létesítmény amúgy is elavult, és a felújítás túl drága lett volna.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Felháborodott ápolók írtak levelet Pintér Sándornak

Fordulat a lezuhant indiai repülő ügyében: kiderülhet, miről beszéltek a pilóták a légiirányítókkal

Hason landolt egy magyar repülő a reptéren, most hozták nyilvánosságra az incidenst
Brutális földindulás csapott le, rengeteg a sérült

Ennyi volt, lehúzza a rolót a rangos hazai fesztivál

Teljesen felforgatja a biciklisek életét az új KRESZ

„Félő, hogy Trump valami őrültségre készül”: összeültek a legnagyobbak a háború árnyékában

Az államkincstári kamatok elveszítésével riogatnak, de ez csalás

Rabszolgamunka az osztrák földeken: nagy árat fizethet, aki a szomszédban keresi a szerencséjét
