Nem nyerte el a szükséges politikai támogatást az Európai Unió vezetőinek csütörtöki csúcstalálkozóján a Kaja Kallas külügyi főképviselő által kidolgozott terv, amely szerint akár 40 milliárd eurós új katonai támogatásban részesítették volna Ukrajnát
A csúcstalálkozó Ukrajnának szentelt következtetései, melyeket az Orbán-kormány vétója miatt 26 ország hagyott jóvá „kivonatként", mindössze futólag utaltak a Kallas-tervre, anélkül, hogy a pénzügyi számokat célként említették volna.
Az Európai Tanács emlékeztet az Ukrajnának nyújtott uniós katonai támogatás fokozására irányuló kezdeményezésekre, különösen a főképviselő azon kezdeményezésére, hogy koordinálja a tagállamok és más részt vevő államok által nyújtott fokozott támogatást, önkéntes alapon
– olvasható a szövegben. A következtetésekben még a Kallas a tervezet „legreálisabb" elemének nevezett: 5 milliárd euró, amelyből rövid távon 2 millió lőszert lehetne Kijev számára beszerezni.
Zelenszkijnek se járt sikerrel
Csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy videóhívás keretében közölte az uniós vezetőkkel vezetőkkel, hogy
szükségünk van a tüzérségi lövedékekhez szükséges pénzeszközökre, és nagyon örülnénk, ha Európa minél előbb legalább ötmilliárd euróval támogatna bennünket.
Azonban sem Kallasnak, sem Zelenszkijnek nem sikerült meggyőznie a vezetőket: a 2 millió lövedékre, vagy alternatívaként 5 milliárd euróra vonatkozó célszámot sehol sem lehetett látni az elfogadott dokumentumban. Csak egy általános utalás található a „nagy kaliberű tüzérségi lőszerre és rakétákra".
15 milliárd eurós további támogatás
António Costa, az Európai Tanács elnöke e hiányra vonatkozó kérdésre válaszolva azzal próbált kitérni a kérdés elől, hogy a tagállamok már 15 milliárd eurós további támogatást ígértek Ukrajnának, és az Európai Bizottság újrafegyverkezési csomagjának eredményeként a következő hetekben újabb kötelezettségvállalások várhatóak – írja az Euronews.
Több tagállami vezető is kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy a nemzeti felajánlásokat – mint például a Costa által említett 15 milliárd eurót – hogyan vennék figyelembe, és hány nem uniós ország, például az Egyesült Királyság és Norvégia kerülne be a közös kötelezettségvállalásba. Arra is választ várnak a fővárosok, hogy a terv miként integrálja azt a 18 milliárd eurót, amelyet az EU egy rendkívüli hitel részeként nyújt Kijevnek, amely az Oroszország befagyasztott vagyonából származó váratlan nyereségből származik.
EU-csúcs: Orbán Viktor vétózott, Zelenszkij megszólalt
A blokk fegyverkezése és Ukrajna 2030-as EU-tagsága lehetnek a csúcstalálkozó központi témái. Orbán Viktor miniszterelnök, tartva magát az ígéretéhez, ismét megvétózta az Ukrajnára vonatkozó közös nyilatkozatot, amelyet így 26 tagállam különnyilatkozatként adott ki.A részletekről ITT olvashatKövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Ismét kísért az egészségügy ősellensége: friss számok érkeztek

Az Apple trükkje: így kerülné ki a vámháborút

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

Teljesen új időszámítás a magyar kriptopiacon: júliustól minden megváltozik

A szlovákok így kezelik a lakhatási válságot, érdemes tőlük tanulni
