A június utolsó vasárnapján közzétett fatvában Donald Trumpot „moharebnek”, azaz Allah ellenségének nyilvánították, és felszólították a világ muszlimjait, hogy öljék meg az amerikai elnököt, Allah harcosaihoz méltó jutalmat ígérve nekik.

A fatva kiadása és lepecsételése Naszer Makarem Sirázi nagyajatollah nevéhez fűződik, aki magánszemélyektől származó beadványra (feljelentésre) válaszolva adta ki a rendelkezést. A parancsot az Iszlám Köztársaság állami médiája – az ISNA  és az IRGC-hez köthető Fars News –, valamint a Teheran Times is közzétette. 

Az elmúlt napokban az Egyesült Államok elnöke [Donald Trump] és a cionista rezsim vezetői azzal fenyegetőztek, hogy meggyilkolják a legfelsőbb vezetőt [Ali Khamenei ajatollahot] és más vallási vezetőket. Könyörögve kérjük, hogy nyilvánítsák ki, mi a vallási rendelet és a szükséges válasz az iszlám társadalom vallási vezetőjének megfenyegetésére. És Allah óvjon, de ha az amerikai kormány vagy bárki más ilyen cselekedetet hajt végre, mi lenne a felelőssége minden muszlimnak szerte a világon?

idézi a beadvány (estefta) szövegét az Euronews.

A nyugati fenyegetésre válaszul közölt fatva úgy fogalmaz, hogy „bárkit, aki az umma, azaz a muszlimok globális közössége ellen tör, azt Allah ellenségének nyilvánítják. Bármilyen együttműködés vagy segítségnyújtás a számukra tilos, mind a személyek, mind az iszlám államok részéről".

A hamis fatva

Létezik hamis fatva is, ami sosem született meg, de hivatkoztak rá, politikai előnyszerzés céljából. 20 éve annak, hogy Irán azt terjesztette el a nyugati tárgyalópartnerek körében, hogy Khamenei ajatollah fatvában tiltotta meg a nukleáris fegyverkezést.Ez nem volt igaz, és ilyen parancs nem jelent meg, és a hamis hírt nem kisebb személyiség, mint Haszán Róháni akkori köztársasági elnök nyomta le a tárgyaló felek torkán.

Salman Rushdie sorsára juthat Trump 

Az Iránban hatályos iszlám büntető törvénykönyv szerint az iszlám-ellenes vádak halállal büntetendők, és rendszeresen alkalmazzák disszidensekkel vagy a rendszer ellenzőivel szemben. A mohareb lesz az a személy vagy tettes, aki végrehajtja a cselekményt. A vasárnapi fatva, jellegében hasonló az Iszlám Köztársaság első legfelsőbb vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah által 1989 februárjában kiadott parancshoz, 

amelyben Salman Rushdie brit író meggyilkolását rendelte el.

Nincs nyilvántartás arról, hogy jelenleg hány fatva van érvényben világszerte, mivel alacsonyabb rangú papok is kibocsáthatnak ilyen rendelkezéseket. A legismertebb gyilkos fatvák Iránból erednek, de több más ország (Szaúd-Arábia, Egyiptom, Pakisztán) vallási vezetői is bocsátottak ki kötelező, tiltó, támogató vagy elítélő fatvákat.

Háború vagy béke – Mit ért el Donald Trump a Közel-Keleten?

A Közel-Kelet ismét a világpolitika fókuszába került: a 12 napos izraeli–iráni fegyveres összecsapás ugyan véget ért, de a régió továbbra is instabil, és a helyzet bármikor újra eszkalálódhat. Az Egyesült Államok közvetlen katonai beavatkozása komoly fordulatot hozott a térségben, míg az Európai Unió egyre látványosabban marad ki a válságkezelésből. A legfrissebb podcast-adásban Kaiser Ferenc (NKE) és Nagy Dávid (Oeconomus) értelmezik az elmúlt hetek történéseit és Donald Trump lépéseit. Bővebben >>>