Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elfogadhatatlannak nyilvánította, ezzel véglegesen elutasította  Calin Georgescu volt román elnökjelölt Románia ellen benyújtott keresetét – közölte a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló, Európa Tanács felügyelete alatt működő emberi jogi bíróság.

A strasbourgi közleményben a bíróság emlékeztetett, hogy Calin Georgescu beadványa a 2024-es elnökválasztás Románia alkotmánybírósága általi megsemmisítésére vonatkozik. Georgescu kifogásolta, hogy az alkotmánybíróság „megalapozatlan vádak alapján" a teljes elnökválasztási folyamatot megsemmisítette, ami véleménye szerint jogellenes és aránytalan volt.

Az emberi jogi bíróságnak az ügyben eljáró háromtagú bírói testülete határozatában egyhangúlag elfogadhatatlannak és megalapozatlannak minősítette Georgescu panaszát. A döntés végleges.

A tavalyi romániai államfőválasztás első fordulójából győztesként kikerülő Calin Georgescu 2024. december 16-án benyújtott keresetében azt is kérte, hogy az európai bíróság rendeljen el ideiglenes intézkedéseket ügyében: függessze fel a román alkotmánybíráságnak a választások érvénytelenítéséről szóló határozatát és rendelje el a választások folytatását a második forduló kiírásával. Az EJEB héttagú bírói testülete január végén egyöntetűen hozott döntésében elutasította, hogy ideiglenes végzést hozzon az ügyben.

A határozat indoklása szerint

Georgescu semmilyen bizonyítékkal nem támasztotta alá azon állítását, hogy a romániai elnökválasztást „politikai beavatkozás" befolyásolta.

Az EJEB szerint ebben az esetben Románia államként nem vonható felelősségre a választás szabadságával, a tisztességes eljárással, a véleménynyilvánítási, illetve gyülekezési szabadsággal, vagy a fellebbezés lehetőségével kapcsolatos előírások esetleges megsértéséért.

A romániai elnökválasztás 2024. november 24-én megtartott első fordulója eredményének érvénytelenítéséről és a teljes elnökválasztás újrakezdéséről az alkotmánybíróság határozott december 6-án. A testület azt követően döntött így, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította: Georgescu bejelentetlen külföldi forrásokból finanszírozta elnökválasztási kampányát, és Románia „állami és nem állami szereplők, kiváltképpen Oroszország ellenséges kibertevékenységének célpontjává vált".Remus Stefureac, az Inscop közvélemény-kutató vezetője szerint a következő hetekben kiderülhet, hogy az emberek mennyire bíznak Georgescuban. A szélsőjobboldali politikus ellen felhozott vádak az őt áldozatnak tekintő követők körében hozhatnak támogatást, de a vizsgálat által bemutatott „veszélyes fegyverek” ronthatják a többi szavazó  megítélését – mondta.