Átadták a Tihanyi Bencés Apátság és a Szent Kristóf Zarándokház megújított épületegyüttesét. Az apátságban az épület barokk kori felépítése óta a legnagyobb és legátfogóbb felújítási munkák fejeződtek be a május 9-i átadóval. A kormány 7,2 milliárd forinttal támogatta az építkezést, és csaknem száz magyar vállalkozás dolgozott együtt, hogy elkészülhessen a teljes felújítás.

A Tihanyi Bencés Apátságot a Tihanyi-félsziget vulkanikus hegysorának kelet felé meredeken leszakadó peremén alapította I. András király 1055-ben, Szent Ányos és Szűz Mária tiszteletére. Az épületegyüttes a 18. században lezajlott újjáépítés során nyerte el mai formáját, ekkor épült fel a kéttornyú, 35 m magas nagy barokk templom és az új kolostorépület is – írta meg a Magyar Építők.

Az apátság közleményében azt írta, az épületegyüttes 2019-ben megkezdődött komplex rekonstrukciója magában foglalta az apátsági épület és a templom tetőszerkezetének felújítását, a templomtorony szerkezeti felújítását és burkolatmegújítását, a nyílászárók cseréjét és egyesesetekben restaurálását, valamint az apátsági épület külső vakolását.

A közműhálózat felújítása mellett megújultak az apátság külső terei, a belső terek közül pedig a munkálatok a festőrestaurátori kutatás és dokumentáció után a IV. Károly király tihanyi tartózkodása alkalmával használt Király-szobát, az apátsági könyvtárat, valamint két másik közösségi teret érintettek.

Megtörtént az épület gépészetének – fűtés, hűtés, szellőzés, légcserélés – teljes rekonstrukciója és modernizálása, valamint az apátság funkcióihoz illeszkedő bútorzatot építettek be.

Felújították az I. András király sírját őrző kriptát is.

Restaurátori munkálatok által újult meg az apátsági templom belső díszítőfestése és az orgona mögött található barokk kori imakórus. A műemléki előírásoknak megfelelően szintén felújították az I. András király sírját őrző kriptát is.

Emellett megújult és új épületszárnnyal bővült az apátság szomszédságában található Szent Kristóf Zarándokház. A 16 szobás szálláshelyen ötven férőhelyet alakítottak ki, így lehetőség nyílik nagyobb zarándokcsoportok fogadására és lelkigyakorlatok, valamint konferenciák szervezésére - áll a közleményben.

Az átadón Orbán Viktor Tihanyt a magyarság szent hegyének nevezte.

Közölte: az elmúlt években több mint háromezer templomot újítottunk meg és kétszáz új templomot építettünk a Kárpát-medencében. Ez siker, megbecsülés és támogatás a vallásos világnak, de minden magyar büszke lehet arra, hogy megbecsüljük a múltunkat – hangoztatta a kormányfő.

Mihályi Jeromos, tihanyi perjel beszédében elmondta, az átfogó felújítási munkákat a kormány 7,2 milliárd forinttal támogatta. Csaknem száz magyar vállalkozás dolgozott együtt, hogy elkészülhessen a teljes felújítás – árulta el.

Barkó Ágoston atya jelezte, hogy az apátság megújulása nemcsak építészeti és műemléki szempontból jelentős, hanem azért is, mert az a „Magyarország egyik legfontosabb királyát őrző nemzeti emlékhely, az élő kereszténység megélésének országosan jelentős helyszíne".

Menzát nyit a Balatonnál a Michelin-csillagos sztárséf: menő helynek ígérkezik

Hebling Zsolt, Alsóörs polgármestere szerint Rácz Jenő neve nagy vonzerőt fog jelenteni a községnek. Erről itt írtunk >>>