A német gazdaság több mint 300 milliárd eurót (kb. 119 795 milliárd forint) takaríthat meg 2035-ig az energiaátmenet hatékonyabb végrehajtásával – derül ki a Boston Consulting Group és az ország BDI iparági szövetségének csütörtökön közzétett tanulmányából.
A Reuters beszámolója szerint Németország várhatóan több százmilliárd eurót költ majd a zöldebb energiaforrásokra való átállásra az elkövetkező években azzal a célzattal, hogy 2045-re szén-dioxid-semlegessé váljanak. Ugyanakkor Berlin dolgát megnehezíti az ipari termelés nyomása, mivel csökkentenie kellene az irtó magas energiaköltségeket.
A BDI-tanulmány a jelenlegi tervek alapján számolta ki a megtakarított összeget, amely
az energiarendszer üzemeltetése, bővítése és karbantartása során a következő 10 évben várhatóan 1,57 billió euróba kerül majd.
Az idézett tanulmány szerint a megújuló energiát, az elektromos hálózatokat és a hidrogént érintő jelenleg tervezett beruházások jóval meghaladják az előrelátható igényt. Ez elkerülhető többletköltségeket eredményezne.
Jobb koordinációval és tervezéssel az energiaátállás több mint 20 százalékkal olcsóbbá válhat az elkövetkező 10 évben – miközben csökkenti a kibocsátást
– mondta Jens Burchardt, a BCG ügyvezető igazgatója.
Jelezték, a német villamosenergia-rendszer költségei 2010 óta mintegy 70 százalékkal ugrottak meg, és további növekedés várható. A gáz ára ötször, a villamos energia ára pedig akár 2,5-szer magasabb, mint a nemzetközi versenytársakénál tapasztalt árszint.
Számos tényező járul hozzá a magas németországi energiaárakhoz, köztük a megújuló energiaforrások költséges térnyerése és az Oroszországból származó gázimport ukrajnai háborút követő erőteljes visszaszorítása is. Emellett az atomerőművek leállítását is ide sorolják.
Az orosz földgázszállítmány helyettesítésére Németország növelte az Egyesült Államokból és más országokból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) importját, melynek ára többszörösére is rúghat, mint a vezetéken keresztül szállított gázé.
Végignézzük? Épp a megújuló energiát csúcsra járató EU áshatja meg a zöldpolitika sírját
Az energiaágazat zöldítése eddig megfelelő mederben halad a kontinensen, ám van egy elhanyagolhatatlan bökkenő. Ebben a rangsorban Magyarország alulról súrolja az uniós átlagot. Részletek.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ismét kísért az egészségügy ősellensége: friss számok érkeztek

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Nem vicc: 73 millió maszk érkezett eddig Magyarországra

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

A szlovákok így kezelik a lakhatási válságot, érdemes tőlük tanulni

Ezt Erdogannak sem nézik el – Berlin fúrhatja meg a giga hadiüzletet

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?

A parlament előtt a Lex Milák, így módosíthatják a sporttörvényt
