A francia elnök szerda esti beszédében közölte, hogy jövő héten Párizsban tervezi megtartani az összes európai hadseregfőnök találkozóját. Orbán Viktorral történt találkozója előtt Emmanuel Macron azt is mondta, hogy Franciaországnak készen kell állnia arra, ha az Egyesült Államok már nem lesz mellette.
Európának jobban meg kell tudnia védeni magát
– hangsúlyozta Macron, aki szerint „hosszú távú béketervvel kell előállnunk" és jobban fel kell fegyvereznünk magunkat.
Független nukleáris erő
A francia nukleáris erő De Gaulle nevéhez fűződik. Franciaország atomhatalom 1960 óta, 1974-től a NATO keretein belül önálló elrettentő erőként működik.

Jelenleg a világ negyedik legnagyobb nukleáris atomfegyverarzenállal rendelkező országa Oroszország, Egyesült Államok és Kína után.
A franciáknak 290 atomtöltete van szemben az 1600 orosszal (nem számítva Moszkva további raktáron lévő 4380 rakétáját). Megjegyzendő ugyanakkor, hogy alapvetően nem csupán az atomfegyverek száma, hanem azok hatótávolsága és ereje számít.
„A termonukleáris robbanófejek a francia M51-es stratégiai tengeri és földi ballisztikus rakéták segítségével lehetővé tenné a legfontosabb orosz városok, köztük Moszkva megsemmisítését. Oroszország természetesen ugyanilyen képeségekkel rendelkezik az európai nagyvárosok esetében” – hangsúlyozta érdeklődésünkre Fejérdy Gergely.

A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint jelenleg Európát amerikai nukleáris ernyő biztosítja, de ennek hosszútávú megléte kétséges, a jelenlegi amerikai adminisztráció, de már a korábbi elnökök is hajlottak arra, hogy leépítsék az amerikai szerepvállalást Európában, ezért merült fel, ha nincs amerikai védő ernyő, akkor helyette kézenfekvő a francia.
Maga a leendő német kancellár, Friedrich Merz vetette ezt fel, és nem is Macron az utóbbi hetekben. Berlin tehát nem ellenkezne, sőt kérné, ha nincs más választása, mert még mindig jobb a francia, mint ha nincs semmi
– közölte a szakértő, egyben hozzátette: „felmerül az is, hogy nem csupán francia, hanem közösen brit-francia ernyő legyen Európa felett. Franciaország nem fogja ráerőltetni egyik országra sem ezt a lehetőséget, ezt az adott országnak kell kérnie. Úgy tűnik, Németország számára ez megoldás lehet, ha nincs amerikai nukleáris ernyő”.

Macron egyébként erről a kérdésről vitát kíván indítani, tehát semmi sem eldöntött.
Varsó és Budapest, ha az amerikai ernyő megszűnne, várhatóan szintén kérné a francia biztosítást, mert óriási kockázat, ha ilyen nincs. A nukleáris ernyő elengedhetetlen biztonsági garancia Európára nézve
– húzta alá Fejérdy Gergely.
Az amerikai védelemhez képest természetesen drágább az európai megoldás, mert eddig gyakorlatilag Európa lényegében potyautas volt. A szakértő szerint
„ez több 10 milliárd eurós beruházásokat igényel és további töltetek előállítását. A franciák Franciaországban állítják elő nukleáris fegyverüket, míg Nagy-Britannia ebből a szempontból jelentősen függ az Egyesült Államoktól, így a francia erő nagyobb függetlenséget jelent”.
„Párizs részben saját forrásból, részben európai kölcsönökön keresztül próbálná előteremteni az ehhez szűkséges pénzeket. Természetesen ilyen fejlesztés nem csak pénz-, hanem időigényes is, de szükség van rá, mert csak így tudja Franciaország növelni ennek a fegyvernemnek az elrettentő erejét. Párizs attól függetlenül is fejleszteni kívánja nukleáris arzenálját, hogy csak Franciaországot vagy egész Európát kell védenie vele” – fűzte hozzá a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.
Macron európai fegyverkezésről és nukleáris elrettentésről beszélt
Hosszútávú béketervre van szükség az orosz-ukrán háború lezárásához a francia elnök szerint. Emmanuel Macron szerdán mondott beszédében a védelmi kiadások növelését szorgalmazva hangsúlyozta: Európának meg kell védenie magát, akár a nukleáris elrettentés árán. Úgy véli, eljöhet az az idő, amikor az USA már nem lesz ott Franciaország mellett.Macronomx Meetup – A gazdasági semlegesség modellje – Magyarország megcsinálja?
Macronomx Meetup 2025 március 6-án a Müpában – Nemzetközi konferencia a gazdasági semlegesség modelljéről. Vajon le tudja-e váltani a Nyugat vagy Kelet hamis kérdésfelvetését az új magyar gazdaságpolitika? Egyáltalán mennyire új a politikai döntéshozó törekvése, hogy Magyarország szuverenitását gazdasági értelemben is biztosítsák? Innováció, pragmatikus gazdaságirányítás, politikai semlegesség gazdasági kérdésekben, diverzifikált nemzetközi kapcsolatok – a gazdasági semlegesség egy olyan koncepció, amely arra törekszik, hogy az ország ne váljon túlzottan függővé egyetlen gazdasági hatalomtól, régiótól vagy befektetői körtől sem, hanem kiegyensúlyozott kapcsolatokra törekedjen a globális szereplőkkel. Részletek és jegyvásárlás az alábbi linken.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Brüsszel megunta az óraátállításosdit, el is dőlt a kérdés

Pusztító repülőgépeket ont a Boeing: a fegyverkezési láz elérte a vállalatot

Mentességet kap Magyarország, Szijjártó Péter örül

Rossz hírt kaptak a magyar munkavállalók: háromnegyedüket érinti a baj

Meghökkentően zárult az EU-csúcs, az ukránokon spórolhatnak

Miért vártak heteket, hogy ledobják a bombát Orbán Viktor csatájában?

Kicsin múlt az atomkatasztrófa, vérfagyasztó hírek Oroszországból

Kétszer jártak rosszul, akik a tengerentúlon fektettek be

Késes támadás Németországban: két ember súlyosan megsérült, egyikük életveszélyesen
