Az év második fele az erős piaci versenyről, a túlélési stratégiákról szól az ÉVOSZ szerint.

A szakszövetség szerint számos építési vállalkozás, tervező- és mérnökiroda az erősödő verseny mellett sem fog elegendő munkához jutni az év hátralevő részében.

Radikális költségcsökkentésre készülnek

Emiatt az építési vállalkozások többségénél radikális költségcsökkentésre van szükség, ami létszámleépítéseket hozhat magával.

Az ágazat szereplői a szakmunkásokat és mérnököket mindenképp szeretnék megtartani, amihez azonban munkára van szükségük – mutat rá az ÉVOSZ.

Az alábbi tényezők együttesen eredményezték a kritikus helyzetet, amiben a hazai építésgazdasági értéklánc szereplői találták magukat:

 

  • az állami megrendelések visszafogása (mintegy 3000 milliárd forint nagyságrendben),
  • a lakásépítés és felújítás 25 százalékos csökkenése,
  • valamint a külföldi befektetők importanyag-, unión kívüli munkaerő- és kivitelezői kapacitáshasználata.

 

Ezért a szakszövetség szükségesnek tartja a kormányzati építési-beruházási közbeszerzések folyamatos előkészítését, az előkészítések felgyorsítását, az ajánlatkérések további meghirdetését és a projektek megvalósításának vállalkozásba adását.

 

„A mélypont 2024-ben lesz” - Tízezernyi kirúgott ember, óriási bevételkiesés, lesz miről egyeztetni

„A mostani tudásunk szerint a mélypont 2024-ben lesz” - fogalmazott a Napi.hu-nak az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke. Koji Lászlót annak kapcsán is kérdeztük, hogy a napokban több jel is arra mutatott, valami mocorogni látszik a hazai építőiparban. Bővebben >>>

Felújításra szorulnak a lakóingatlanok

Az ÉVOSZ olyan témákban vár előrelépést, mint az országos lakóingatlan-felújítási, illetve a bérlakásépítési program, az ivóvíz- és csatornarendszerek rekonstrukciós programja, valamint a nagyvárosi közlekedést segítő városi infrastruktúrafejlesztő program.

A szakszövetség fontosnak tartja az Állami Építési Beruházások Kerettörvényének mielőbbi elfogadását, hogy tovább lehessen lépni a tízéves állami beruházási program meghatározásában. Ez kiszámíthatóbbá tenné a piaci szereplők lehetőségeit is.

A lakosság várja a csok megváltoztatását

Az építőiparosok a lakossági kapcsolataik alapján azt is jelezték, hogy a lakásépítők a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) aktualizálására, valamint az energiamegtakarítást eredményező felújítási támogatásokra várnak.

A lakásépítés és felújítás az állami ösztönzők és a lakosság részére elfogadható banki finanszírozás nélkül tovább szűkül.

Az ÉVOSZ arra is rámutatott, hogy az Európai Unión kívüli befektetők létesítményeinél a magyarországi termékgyártók, tervezők és kivitelezők egyre kevésbé kapnak esélyt a közreműködésre.

Mindezek miatt az építési vállalkozóknak mindent meg kell tenniük hatékonyságuk javítása érdekében – véli a szakmai szövetség, példaként említve a felnőttképzést, továbbképzést. A munkaadók által indított vagy kezdeményezett képzési programoknak megtartó szerepük van a foglalkoztatottak körében