Budapesten kívül mindössze három vármegyében haladta meg az 500 ezer forintot a vállalkozások egy főre jutó személyi költsége 2023-ban, azaz 16 vármegyében átlagosan félmillió forintnál kevesebbet költöttek a cégek egy munkavállalóra - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közzétett kimutatásából.
- A fővárosban messze a legtöbbet, éves szinten 8,2 millió forintot költötték a vállalkozások egy-egy alkalmazottra, ez havonta 683 ezer forintot jelent,
- a félmilliót még Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyében haladja meg ez az összeg.
- A legkevesebbet ehhez képest egy békési és egy nógrádi munkavállalóra költötte a foglalkoztatója, havi szinten mindössze 325 ezer, illetve 333 ezer forintot.
E szerint több mint kétszeres a különbség aközött, amennyit a vállalkozások egy-egy dolgozóra költenek az ország leggazdagabb, illetve legszegényebb részén.
Kapcsolódó
- írja a hvg.hu.
A személyi költségek terén azonban még így is kisebb a különbség, mint ami a hozzáadott értéknél látható: egy budapesti cég egy munkavállalóra jutó hozzáadott értéke 18,2 millió forint - közel háromszorosa egy tolnai, békési vagy nógrádi vállalkozás hasonló mutatójának, ahol 6,7-6,8 millió forint ez az érték.
Budapesten a vállalkozások sokkal több értéket teremtenek, a második legnagyobb hozzáadott értéket a Komárom-Esztergom és a Győr-Moson-Sopron megyében működő cégek érték el, munkavállalónként 12,6, illetve 12,5 millió forintot, rajtuk kívül csak Fejér és Pest megyében haladta meg a 10 millió forintot ez az összeg.
A hozzáadott érték a fővárost leszámítva elsősorban ott keletkezik, ahol több nagy vállalat van külföldi tulajdonosok kezében.
Az autógyártás szerepe az elmúlt bő másfél évtizedben jelentősen nőtt, a bevételek túlnyomó többsége, 95,7 százaléka külföldi, elsősorban német tulajdonú cégeknél keletkezik. A német cégek részesedése az ágazat árbevételéből 2010 óta 56,4-ről 58,2 százalékra emelkedett, miközben a magyar vállalatoké 6,8 százalékról 4,3-ra csökkent.
- A járműipar a számítógépgyártást és az energiaszektort megelőzve a harmadik legnagyobb árbevételű ágazattá vált az országban,
- az első két helyen azonban továbbra is a nagy-, illetve a kiskereskedelem található.
Ezekben az ágazatokban a bevétel nagyobb részét a magyar tulajdonú cégek adják, 57,8, illetve 56,1 százalékos a hazai részesedés. A külföldiek közül az autógyártáshoz hasonlóan itt is a németek a legfontosabb szereplők.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Óriási botrány lehet Európában, ha kiderül, hogy ez tényleg megtörtént Romániában

Kiesett egy bíboros a konklávéból, előkerültek Ferenc pápa levelei

Bizarr elképzelés terjed Ukrajna győzelmi esélyeiről, J.D. Vance tisztázta a helyzetet

Tömegbaleset Budapesten: riasztották a tűzoltókat

Gond lehet Orbán Viktor népszavazásával, Polt Péter a hatósághoz fordult

Ilyen hatást gyakorol a szervezetre a buborékos ásványvíz, diétában is segíthet

Most mindenre fény derül: várnunk kell még a repülőrajtra?

Felállt a válságstáb: lekapcsolták az ország atomerőműveit

Életveszélyben vannak a magyar munkavállalók, tragikus választ adott az államtitkár
