A MOHU közlése szerint tavaly július óta kétmilliárd italcsomagolás érkezett vissza a körkörös gazdaságba, jelentősen csökkentve a környezetre háruló terhet.

A visszaváltás sikere az egész ország sikere, hiszen eddig kétmilliárd palack, doboz és üveg hulladékától mentettük meg a környezetünket. A legnagyobb elismerés azoknak jár, akik visszaviszik a palackot, és ezáltal gondoskodnak arról, hogy újra legyen hasznosítva. A boltok és a MOHU feladata, hogy ezt a rendszert működtessék

– mondta Pethő Zsolt, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. vezérigazgatója.

Becslések szerint a koncessziót megelőzően Magyarországon az italcsomagolások mindössze nagyjából 30 százalékát hasznosították újra. A már nemzetközi szinten is bizonyított visszaváltási rendszernek, azaz DRS-nek köszönhetően a visszagyűjtés mértéke jelentősen megnőtt, ami nemcsak a környezetre gyakorol pozitív hatást, hanem lehetővé teszi az értékes nyersanyagok hatékony újrahasznosítását is.

Több mint 3000 ponton automata, 1700 ponton pedig kézi visszaváltó pont áll a fogyasztók rendelkezésére. A visszaváltási díjat továbbra is a boltokban levásárolható kupon formájában kérik a legtöbben. Több mint 80 százalék ezt a lehetőséget választja, így eddig több mint 80 milliárd forintot kértek úgy vissza a vásárlók, hogy azt akár rögtön a boltban levásárolhassák. A MOHU saját fejlesztésű REpont applikációján keresztül a felhasználók mintegy 15-20 százaléka utalja a bankszámlájára a palackokért járó összeget, jótékony célokra pedig már közel kétszázmillió forintot ajánlottak fel. 

A MOHU minden visszaváltott palack után kezelési díjat fizet a boltoknak. A boltok feladata az üzletekben a visszaváltás működtetése, így például az automaták üzemeltetése, tisztítása és ürítése.

A MOHU célja, hogy Magyarország elérje az EU által előirányzott 65 százalékos újrahasznosítási arányt, valamint 10 százalék alá szorítsa a hulladéklerakás mértékét. E célok elérése érdekében a visszaváltási rendszeren túl több beruházást is indít, többek közt új, korszerű hulladékudvarokat épít országszerte, fel fog építeni egy 360 ezer tonna kapacitású hulladékhasznosító üzemet, megnégyszerezi a textilgyűjtő konténerek számát, és egymillió szelektív kukát is kioszt ingyen. 

Beindultak a fűnyírók, de zöldzsákhiány bénítja Budapest kertvárosait

A főváros családi házas övezeteiben nehézkes hozzájutni a zöldhulladék gyűjtéshez használható lebomló zsákokhoz. Ezeket a zsákokat korábban boltokban, áruházakban is be lehetett szerezni, az idei évtől a MOHU Budapest hulladékudvaraiban bürokratikus eljárásrend után kaphatja meg az ingatlantulajdonos a zsákokat.
Bővebben>>>