Takács Péter, az egészségügyért felelős államtitkár csütörtökön az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában azt mondta:

az orvosokat olyan magas polcra helyezték anyagi megbecsülés szempontjából, ahol soha nem voltak.

  • Az orvosok bruttó átlagkeresete a nemzetgazdasági átlagkereset több mint négyszerese, 2,2 millió forint.
  • A kormányzásuk kezdetén ez 330 ezer forint volt, az emelkedés többszörösen meghaladja a kumulált infláció mértékét.
  • Az orvosi bérek rendezése évente 360 milliárd forintot jelent, a szakdolgozók bruttó 800 ezer forint körül keresnek, az ő béremelésük éves hatása 240 milliárd forint.

A kérdésre: a béremelés elég-e ahhoz, hogy a külföldön dolgozó orvosok hazatérjenek, azt válaszolta,

azt a tendenciát látja, hogy az orvosok hazatérnek, és kevesen mennek ki.

  • 2005 és 2011 között évente 1100 orvos kért a külföldi munkavállalási engedélyt, ez a szám most 400.
  • Az 1100-ból 1000 orvos évente elhagyta az országot,
  • most 400-ból 300 ír receptet Magyarországon, tehát ők ingáznak,
  • és mindössze százan hagyják el végleg az országot. 

Az MTI tudósítása szerint az államtitkár úgy vélekedett: ez jól mutatja, hogy a kormányzati intézkedések helyesek és hatékonyak voltak. Beszélt arról is, hogy sok előrelépés történt az egészségügyben az elmúlt 4-5 évben. Történelmi léptékű orvosi béremelést hajtottak végre, megszűnt a hálapénz, sok kórházat felújítottak.

Mindent megteszünk azért, hogy csillapodjon az az érzés, hogy nem lehet az állami egészségügyhöz hozzáférni

- jelentette ki. Van online időpontfoglalás, eltörölték azt a szabályt, hogy a beteg csak a lakóhelye szerinti szakrendelésre mehet, és irtják azt, hogy várakoztatják a beteget azért, hogy áttolják a magánrendelésre. „Ez bűncselekmény, mi üldözzük. Sokszor megjelenik a baloldali cselédsajtóban, hogy a magánrendelés felé tereljük a betegeket, ez nem igaz” - fogalmazott.

A kormány az ötven legrosszabb állapotban lévő kórházat tette fel a helyreállítási listára. Miskolcon például a gyermekkórházat háromnegyedrészben, a Kútvölgyi kórház toronyrészét már felújították. Ha politikai okokból blokkolják ezt, azzal lassítják a felújításokat, de folytatják a munkát mentőállomásokkal, és a listán szereplő ötven kórházzal. Gyorsabban tudnánk haladni, ha ezeket a forrásokat nem blokkolná az EU - hangsúlyozta.

A kórházak klimatizálásával kapcsolatban elmondta, mindenhol a kiemelt helyiségeket kell kötelezően klímával felszerelni: a műtőket, az intenzív terápiás osztályokat, a kardiológiai őrzőhelyiségeket, ahol fontos a kezelt, megfelelő hőmérsékletű levegő. Az össze betegszobát nem lehet klimatizálni, mert nem bírná el a hálózat. 2015-ben a kiemelt helyiségek kevesebb mint 60 százaléka volt klimatizálva, most már a 96 százalékuk - közölte, hozzátéve, hogy idén 4 milliárd forintot költött klímakorszerűsítésre, legutóbb az egri kórházban fejeződött be munka.