A személyi kölcsönök kamatainak csökkenése már a Magyar Nemzeti Bank statisztikai adatain is tükröződik: a jegybank adatai szerint februárban 15,72 százaléknál járt a személyi kölcsönöknél kimutatott, szerződésekben szereplő, átlagos ráta, amely közel 2,4 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Megállíthatatlan a piac, nagy a konkurenciaharc

Az MNB által számolt átlagkamat csökkenése nem csak annak köszönhető, hogy a legkedvezőbb kamatozású, nagy összegű kölcsönöknél újra tíz százalék alatt jár az árazás, hanem annak is, hogy a kis összegű, általában rövid futamidejű gyorskölcsönöknél is megjelentek igen vonzó ajánlatok.

„Persze a még mindig bőven 15 százalék feletti átlagos kamatláb még messze van a koronavírus-járvány előtt jellemző, 12 százalék környéki szinttől, a csökkenő tendencia mindenképp elismerésre méltó: főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az MNB számsorai alapján a személyi hitelek átlagára 2023 júliusa folyamatosan csökken”

– mutatott rá a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Gergely Péter szerint a csökkenő kamatokban meghatározó a szerepe annak, hogy a személyi kölcsön most egyértelműen húzóterméknek számít a lakossági hitelpiacon: tavaly rekordszintre, 819 milliárd forintra emelkedett az újonnan megkötött szerződések összege, 2025. első két hónapjában pedig szintén soha nem látott mennyiségű – több mint 153 milliárd forintnyi – személyi hitelt vettek fel a háztartások.

„Miközben a kihelyezések mennyiségénél sorban dőlnek a rekordok, az ügyfelek is egyre bátrabbá válnak: miközben 2020-ban még 1,8 millió forint környékén volt az egy szerződésre jutó, átlagos összeg a személyi kölcsönöknél, az idén januári és februári adatokat figyelembe véve már 3,2 millió forint felett járt. Mindezek nyomán nem lehet csodálkozni azon, hogy erősödik az árverseny, főként, hogy – ellentétben a lakáshitelekkel – itt még maradt némi mozgásterük a bankoknak”

– hangsúlyozta érdeklődésünkre szakértő.

Lejjebb vitték a lécet a bankok

A személyi kölcsönöknél változatlanul él az a hüvelykujjszabály, amely szerint a kölcsön árazása annál kedvezőbb, minél magasabb az igényelt kölcsönösszeg és az ügyfél igazolható jövedelme – illetve a számlára rendszeresen érkező jóváírás.

Gergely Péter szerint viszont jól látható, hogy most már egyre több bank kínál az átlagosnak tekinthető – 3 millió forint körüli – sávban is tíz százalék alatti, vagy környéki kamatokat, tehát már nem feltétlenül kell 8-10 milliós kölcsönben gondolkodni a legjobb ajánlatok eléréséhez.

„Persze az alacsony kamatnak ezeknél az ajánlatoknál is ára van: rendszerint éppúgy alapfeltétel a helyben vezetett bankszámla, mint a 4-500 ezer forintos jóváírás, sőt, a kellően aktív bankszámlahasználat elvárása is egyre gyakoribb. Éppen ezért változatlanul ajánlott a személyi hitel kalkulátorok használata az igénylés előtt” – hívta fel a figyelmet a szakértő.

A másik figyelemre méltó tendencia Gergely Péter szerint, hogy a kis összegű – néhány százezer forintos – kölcsönöknél is kezdenek feltűnni alacsonyabb kamatozású konstrukciók a piacon. Ezeknél persze változatlanul távolinak tűnnek az egy számjegyű kamatok, ám ma már annak sem kell feltétlenül 30-40 százalékos THM-mel kalkulálnia, aki kisebb összegű hitelben gondolkodik.

Már tényleg nem mindig csak a jövedelem és a hitelösszeg számít

A pénzügyi szolgáltatók aktuális ajánlatain is jól látszik, hogy már viszonylag alacsony hitelösszegnél is elérhetők kedvező árazású konstrukciók – igaz,

a kilencessel kezdődő éves kamat elvi esélyéhez még mindig legalább 3 millió forintban kell gondolkodniuk a hitel felvételét tervezőknek.

  • A CIB Bank Előrelépő személyi kölcsönénél már 3 millió forintos hitelösszegtől elérhető az éppen tíz százalék alatti – 9,99 százalékos – éves kamat, miközben hitelbírálati és folyósítási díjat sem számol fel a pénzintézet. Felújítási hitelcélnál 0,2 százalékos kamatkedvezmény jár, így ebben az esetben az elérhető legkedvezőbb kamat évi 9,79 százalék.
  • Cofidis Bank változatlanul érvényben tartja a 60 hónapos futamidejű, 3 millió forintos személyi kölcsönre vonatkozó akciós ajánlatát, amelynél a kamat évi 9,9 százalék. A kedvező kamathoz viszont legalább 550 ezer forintos nettó jövedelmet vár el a pénzügyi szolgáltató.
  • Az Erste Most Személyi Kölcsönénél szintén már 3 millió forintos kölcsönösszegtől járhat a legkedvezőbb, évi 9,89 százalékos kamat, ha az ügyfél jövedelme a helyben vezetett számlára érkezik, és a havi jóváírás összege eléri a 400 ezer forintot. Az Erste személyi kölcsönéhez hitelfedezeti biztosítás is igényelhető.
  • K&H kiemelt személyi kölcsönénél 3 millió forintos hitelösszegtől járhat a legkedvezőbb, 9,99 százalékos éves kamat, amihez viszont az ügyfél jövedelmének a helyben vezetett számlára kell érkeznie, és a hitelt is erről a számláról szükséges törlesztenie.
  • MagNet Bank személyi kölcsönénél több módon is kamatkedvezményhez juthat az ügyfél: így a banknál vezetett folyószámlával, aktív számlahasználattal, megfelelő nagyságú jövedelemmel, vagy civil szervezetek támogatásával is. Ha minden kedvezményt ki tud használni az igénylő, a hitel összege pedig 8 millió forint feletti, az éves kamat 12,50 százalék lehet.
  • Az OTP Bank személyi kölcsön termékénél 10,1 millió forintot kell igényelni a legkedvezőbb – egyébként 12,99 százalékos – éves kamat eléréséhez, legalább havi 400 ezer forintos jövedelem mellett. A pénzintézetnél mindenképp érdemes online csatornán igényelni a hitelt: fióki igénylés esetén 0,75 százalékos folyósítási jutalékot számítanak fel.
  • Trive Bank online igényelhető, ám számlanyitáshoz nem kötött, és akár 15 perc alatt elérhető gyorskölcsönénél a legfontosabb feltétel, hogy az igénylőnek valamelyik partnerbanknál legyen élő netbanki szerződése, és igazolni tudja, hogy legalább három hónapja rendszeres jövedelem is érkezik az adott számlára. Az eHitel nevű kölcsön összege 450 ezer forint, a futamideje pedig 6 hónap, vagy 12 hónap lehet. Az éves kamat 26 százalék.
  • Az UniCredit Bank Fix Kamat személyi kölcsönénél 7 millió forintos hitelösszegtől járhat a legalacsonyabb, évi 9,79 százalékos kamat, ám ehhez legalább 450 ezer forintos havi jóváírás, és hitelfedezeti biztosítás megkötése is szükséges. Az UniCredit Bank személyi hitelénél ugyanakkor most is él egyszeri jóváírási akció: ha az igényelt összeg eléri az 1,5 millió forintot, 30 ezer forintra, ha pedig eléri a 3 millió forintot, egy havi törlesztőrészlete, de legfeljebb 50 ezer forintra számíthat az ügyfél. Miután a két kedvezmény összevonható, az egyszeri jóváírás összege 80 ezer forint is lehet.