Tavaly májusban Jonathan Lopez körülbelül 1 millió dollár értékű kriptovalutát fektetett be a Dough Finance-be, egy kis kereskedési platformba, amely – kölcsönzött pénzeszközök felhasználásával – megkönnyítette a kockázatos fogadásokat – adta hírül a Reuters, bemutatva, hogyan hagyták ott a kriptovállalkozók régi vállalkozásukat, épp akkor, amikor összefonódtak a World Libertyvel, egy olyan kriptoprojekttel, amely több százmillió dollárt juttatott Donald Trump családjának.
Lopez, a 31 éves miami befektető és motivációs előadó kezdetben jól teljesített, azután beütött a krach.
A Dough vonzerejét a felhasználók számára az úgynevezett „hurok” adta, ahol a kereskedők kriptopénz-állományuk terhére hitelt tudtak felvenni, hogy többet vásároljanak ugyanabból az eszközből, majd ezt az új eszközt fedezetként használták fel még több kriptó vásárlásához. Minden egyes „hurok” növelte a kockázatot, és a Dough e rendkívüli technikai kereskedéseket – néhány kattintással – pofonegyszerűvé tette.
Lopez 5 százalékos díjat fizetett a Dough-ba befizetett kriptodevizára, Chase Herro társalapító pedig személyesen mutatta meg neki, hogyan kell használni a platformot, és biztatta is őt – derül ki a két férfi közötti későbbi perben nyilvánosságra hozott dokumentumokból.
„Jutalmat kapunk a vállalt kockázatokért”
– írta Herro Lopeznek. „Lfg” – tette hozzá, ami nagyjából a „basszus, gyerünk” rövidítése.
Valami bezavart a képletbe
Ám 2024. július 12-én Lopez teljes befektetése eltűnt, miután azt ellopták azonosítatlan hekkerek, akik körülbelül 2,5 millió dollárral gazdagodtak meg – áll a rablásról szóló, a Dough által később online közzétett jelentésben. Ez az összeg egyébként körülbelül 900 millió forintnak felel meg.
Elismerjük a hibánkat, és mélységesen sajnáljuk
– fogalmazott a Dough a Mediumon közzétett, a hekkertámadás utáni jelentésben. Tavaly július 23-án elismerték a meghekkelést elszenvedő kód sebezhetőségét. „Továbbra is szorgalmasan fogunk dolgozni felhasználóink és eszközeik védelme érdekében, és tanulni fogunk ebből az incidensből biztonsági állapotunk javítása érdekében” – ígérték.
Visszatérés a Trump família társaságában
Két hónappal később Herro és alapítótársa, Zak Folkman egy vadonatúj kriptovállalkozással, a World Liberty Financial-lel, és új partnerekkel,
Donald Trump amerikai elnökkel és három fiával, az ifjabb Donalddal, Eric-kel és Barronnal tért vissza.
Herrót és Folkmant jelenlegi közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff mutatta be az elnöknek és két legidősebb fiának. Witkoff elmondása szerint a Trump házaspárt lenyűgözte a két férfi decentralizált pénzügyekről alkotott elképzelése, és a World Liberty partnerei lettek, melynek berkeiben Trump elnököt „fő kriptotanácsadóként”, fiait pedig „Web3-nagykövetekként” emlegetik.
Jonathan Lopez most
csalás, félrevezetés, vagyonkezelői kötelezettségek megszegése és Florida értékpapírtörvényeinek megsértése miatt pert indított Herro ellen, pénzvisszatérítést és büntető kártérítést, valamint az ügyvédi költségeket is követelve.
Herro ügyvédei elutasítást vagy választottbíráskodási eljárást kértek, mivel úgy érvelnek, Lopezt „kifinomult” befektetőnek nevezhető, akinek meg kellett volna értenie a kriptovaluták kockázatos természetét, és hogy a hekkertámadás kívül esett Herro konrtollján. Az ügyet felügyelő bíró 2026 áprilisára tűzte ki a tárgyalás időpontját a miami szövetségi bíróságon.
Büszkék vagyunk az egész csapatra
– reagált Eric Trump, a Trump Organization ügyvezető alelnöke egy e-mailben küldött nyilatkozatban, válaszul a Herro és Folkman Dough-ban betöltött szerepével és részvételével kapcsolatos kérdésekre.
Kapcsolódó
Bitcoin-bányászati céget izzít a Trump család
Tovább szövögeti kriptoterveit fiavial az amerikai elnök, méghozzá a Hut 8 nevű céggel közösen, melynek az ügylet hírére kilőtt a tőzsdei jegyzése. Részletek.„Túlteljesítették a legvadabb céljainkat, és a jelenlegi pályánk egyenesen hihetetlen” – fogalmazta meg Trump fia.
A Reuters jelentése szerint a Trump család részesedése a kapcsolódó tokeneladásokból mintegy 400 millió dollárra rúg.
A World Liberty a Trump család azon kriptovállalkozásainak része, amelyek az új adminisztrációja alatt bővültek. Ezek közé tartozik például a $TRUMP mémérme is.
Összességében elmondható, hogy volt példa már ilyen elveszett kriptovagyon visszaszerzésére, ám mivel igen nehéz a bizonyítás hasonló ügyekben, gyakran bottal üthetik az ellopott digitális pénz nyomát.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Meggondolta magát a patinás német autóóriás, mégsem kérnek annyira az elektromos átállásból

Mindent ellepnek: ruhát, ételt, autót – hatalmas invázió indul a Balatonnál

Tandemugrás áldozata lett egy oktató és egy négygyermekes anyuka

Bekövetkezik, amitől tartottunk: indul a meredek áremelkedés a kutakon

Elképesztő, egyre több a milliomos Amerikában

Kilenc ingatlanirodára csapott le az ügyészség, mindannyiunknak óvatosnak kel lenni

Ezen a vasúti fővonalon utazna? A MÁV szerint nem jó ötlet

Már megint löszfal omlással küszködnek a Balatonnál

Levegő után kapkod Parajd, megnyitják a sósfürdőt
