Eddig csak egyszer látott mennyiségben fogytak a múlt héten a lakossági állampapírok, az Államadósság Kezelő Központ adatai szerint majdnem 370 milliárd forintot tett ki az értékesítés. A kincstár 166 milliárd forintnyi Fix Állampapírt és közel 152 milliárdnyi Bónusz Állampapírt adott el. Így néztek ki a múltheti eladások

Február 24-28.-i lakossági állampapír eladások alakulása. Forrás: ÁKK

A felpörgő értékesítésnek két oka volt:

  1. Az elmúlt hetekben emelkedtek a rövid oldali kötvényhozamok, s emiatt a változó kamatozású Bónusz Állampapírok következő három hónapra érvényes kamata emelkedett. Aki még tudott venni a 2028/P sorozatból, amit keddig tehetett meg, annak 7,5 százalékos kamattal ketyeg a következő negyedévben a befektetése, aki pedig az új Bónusz sorozatokból vett, szintén nem panaszkodhat: 7,25 százalék kamatot tehet zsebre a következő 3, illetve 6 hónapban.
  2. A másik ok, hogy jelentős kamatot kaptak egyes Prémium Állampapír tulajdonosok, a kamatfordulóhoz érkező sorozatok után. A kapott kamatot valószínűleg sokan újra befektették, de nem PMÁP-ba, amelynek a kamata a következő 12 hónapra már csak 3,9-5,2 százalék közötti, hanem Fix és Bónusz papírokba. Mint ahogy nem kevesen lehettek, akik a kamatfizetés után a PMÁP-ot el is adták, vagy elcserélték más állampapírra, a legtöbben itt is a Fix és a Bónusz papírok közül válogathattak. 

A februári összesített kamat- és tőkejuttatás (egy kötvény járt le) a PMÁP befektetőknek 469 milliárd forint volt. A következő nagy PMÁP kamatfizetésre március 20-ig kell várni. A hónap utolsó hetében 545 milliárd forint érkezik a PMÁP-befektetők kincstári számlájára, köszönhetően egy óriási lejáratnak: a 2025/K kötvény után 261 milliárd forint tőke is jár a tulajdonosoknak.

Eddig 48 százalékot tett ki a visszaváltási arány a Prémium Magyar Állampapírnál – mondta Nagy Márton egy múlt heti rendezvényen.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!