Az Európai Bizottság elfogadta a Digitális Európa Program (DIGITAL) 2025 és 2027 közötti munkaprogramját, amely keretében 1,3 milliárd eurót különítenek el olyan kulcsfontosságú technológiák bevezetésére, amelyek stratégiai jelentőségűek Európa jövője és technológiai szuverenitása szempontjából – közölte pénteken a brüsszeli testület.
Az Európai Unió a 2025-2027-es időszakban kiemelt figyelmet fordít a digitális technológiák fejlesztésére és elterjesztésére. A támogatások
egyik fő célja a generatív mesterséges intelligencia – például a ChatGPT-hez hasonló rendszerek – hozzáférhetőségének javítása,
különösen az egészségügy és gondozás területén. Ennek részeként a program ösztönzi a digitálisan létrehozott, interaktív környezeteket az úgynevezett „virtuális világokat”, valamint energiahatékony adatmegosztási rendszerek kiépítését. Mindez az AI Factories kezdeményezés keretében valósul meg, amelynek célja, hogy támogassa a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazását az üzleti- és a közszférában.
A mesterséges intelligencia elterjesztését szolgálják továbbá az Európai Digitális Innovációs Központok (EDIH-k), amelyek technológiai tesztelést, szaktudást, tanácsadást és képzést biztosítanak vállalkozások és közintézmények számára.
A támogatások másik kiemelt területe a Destination Earth (DestinE) projekt, amely egy digitális Föld-modell létrehozásán dolgozik.
Ez az eszköz segíti a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást és a katasztrófavédelem fejlesztését.
A projekt célja a rendszer teljesítményének növelése, valamint a kutatók számára történő szélesebb hozzáférés biztosítása.
Behálóznák a világot: kolosszális kábelt vezetnének végig a tenger alatt Zuckerbergék
A Meta elhatározta, hogy nekilendülnek megépíteni a glóbusz leghosszabb tenger alatti kábelrendszerét. De Európát kihagyják a képletből. Bővebben.A program a kiberreziliencia erősítésére is hangsúlyt fektet: olyan biztonsági megoldásokat támogat, mint az EU Kiberbiztonsági Tartalék, amely kritikus infrastruktúrák – például kórházak és tenger alatti kábelek – védelmét javítja.
További fontos elem a digitális készségek fejlesztése is: az oktatási és képzési intézmények kapacitásának növelésével cél, hogy a jövőben képesek legyenek magas szintű digitális tudással rendelkező szakembereket képezni és megtartani.
A következő DIGITAL pályázati felhívások idén áprilisban várhatók – ismertette a bizottság.
Elhúz mellettünk a világ, mégis sakkban tart az állásunk miatt a mesterséges intelligencia
Egyre nagyobb teret tölt be a mesterséges intelligenciával összeforrt technológiák használata az európai uniós vállalkozásokban, de Magyarországon még nem robbant be túlzottan ez az ígéretes, ám veszélyeket is tartogató technológiai tendencia. Vajon merre halad az MI dominanciája a nagyvilágban? Részletek.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Donald Trump meglépte, amit Orbán Viktor megjósolt

Kitört a rakétapánik: háborúba rántja a németeket az új kancellár?

A tanárok és orvosok hamarosan eltűnhetnek – a mesterséges intelligencia veszi át a helyüket?

Drágább lesz a bécsi kirándulás, ráadásul nagyítóval kell keresni az olcsó szállásokat

Olyan meleg volt, mint még soha

Ez vár a magyar betegekre: Takács Péter összefoglalta, hogy mire kell számítani

Egynapos turisták lephetik el a Balatont

Szívbillentyűcsere egyetlen tűszúrással

Budapest100: ismerjük meg a város titkos zöld oázisait és kertjeit!
